Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В БАН намират важно решение за сигурността след аварията във Фукушима

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Водещи учени от Института по електрохимия и енергийни системи на БАН представиха интересни проекти, разработени в института, в петъчната ни "Радиоприемница".

Малко известено е, че редовно производство на литиеви акумулаторни елементи в България започва още през 1984 година. Малко по-късно - през 1990 година страната ни става четвъртата в света със собствена технология и производство на първични литиеви елементи, обясни пред Радио София проф. Бранимир Банов, ръководител на секция "Електрохимия на литиевите елементи". 

Друг интересен факт е, че надеждната радиовръзка между алпинистите и базовия лагер на първата българска експедиция до Еверест е осигурена чрез литиеви елементи. На базовия лагер е била поставена специална батерия "цинк-въздух" с допълнителен катализатор, за да може да работи на височина 8 хиляди метра. За първи път се потвърждава в реални условия как литиева батерия работи безпроблемно при температура -45 градуса. Любопитно е, че българските алпинисти, които се натъкват на индийски лагер по време на пътя си към върха, оставят на индийските си колеги част от своята радиоапаратура и по този начин помагат на индийската експедиция да достигне върха. По-късно българската експедиция е наградена от министър-председателя на Индия по това време Индира Ганди.

В наши дни секция "Електрохимия на литиевите елементи" успява да разработи нов катоден материал за перспективни литиеви елементи - литиево-манганов двуокис (шпинел) и работи по европейски проект за високоефективни литиево-йонни батерии.

Проф. Веселин Найденов - председател на Научния съвет на Института по електрохимия и енергийни системи и ръководител на секция "Електрохимия на оловните акумулатори" даде друг интригуващ пример за световното признание за българската наука. След земетресението в Япония и аварията в атомната електроцентрала "Фукушима", японската компания "Хитачи" възлага на института да разработи технология за производство на промишлени оловни батерии, които служат за резервно захранване на атомни и други видове електроцентрали. Секцията "Електрохимия на оловните акумулатори" за две години намира подходящо решение, като създава технология, която редуцира вредните процеси, протичащи в оловните акумулатори. За разработката са издадени няколко патента, които са собственост на фирмата, поръчала и финансирала проекта.

Проф. Константин Петров - ръководител секция "Електрокатализ и електрокристализация" представи може би най-свидното отроче на екипа - разработването на технология за подобряване качеството на водата в Черно море. Както е известно, 90% от водите му са анаеробни, в тях няма кислород и животински видове. Пагубно въздействие върху средата оказват единствените живи организми в тази среда - вид сероводородни бактерии. Тук идва мястото на една програма, която води началото си от 2007 година, когато България и Румъния бяха приети в Европейския съюз. В резултат на тези усилия Европейската комисия сега дава начало на голяма и амбициозна програма за приемане на стратегии и технологии за подобряване на екосистемата в Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35

Александра Димитрова дебютира в киното с главна роля

Младата актриса Александра Димитров а влиза в киното с летящ старт. С главна роля. Можем да я видим във филма "Преди да забравя" на Теодора и Станислав Дончеви , която вече се прожектира по кината в България. Пред БНР-Радио София тя разказа как се е явила на кастинга, как се е вълнувала и искала ролята, защото темата ѝ  е била близка...

публикувано на 13.01.25 в 12:00

Столичното предприятие за третиране на отпадъци вече има свои фотоволтаици

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) вече разполага с фотоволтаична система за собствено потребление. Мрежата е част от усилията за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието. Системата е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали..

публикувано на 13.01.25 в 11:35

Отбелязваме 110 години от първата прожекция на български филм - "Българан е галант"

На 13-ти януари отбелязваме Деня на българското кино и 110 години от първата прожекция в кино "Модерен театър" на първия български филм "Българан е галант". Режисьор и сценарист на филма е Васил Гендов, който изпълнява и главната роля. Актрисата от Народния театър Мара Липина е негова партньорка в продукцията. Лентата е вдъхновена от популярните..

публикувано на 13.01.25 в 11:28