Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските лидери подкрепиха и двата проектодокумента по Брекзит

| обновено на 25.11.18 в 13:23
Доналд Туск и Тереза Мей разговарят преди да положат подписите си под споразумението
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Брюксел европейските лидери одобриха  споразумението за Брекзит на извънредната среща на върха. Новината оповести председателят на Европейския съвет Доналд Туск в „Туитър“. 27 държавни и правителствени ръководители от ЕС положиха подписите си под документа час след началото на срещата. Премиерът Бойко Борисов съобщи, че по инициатива на България са били приети 2 предложения в политическата декларация на европейските лидери по БрекзитТой добави, че ще настоява Великобритания да остане важна част от общата борбата срещу тероризма:
"Европейският съвет ще демонстрира "особена бдителност" е важната дума по отношение на правата и интересите на гражданите, на необходимостта от подържане амбициозни условия за равнопоставеност. Великобритания трябва  да си спазва финансовите параметри, да си плаща през това време, да се спазват всички договорености, за да няма правен вакуум за нашите компании".
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер нарече деня "трагичен":
"Разводът е трагичен момент. Трябва да се поемат съответните ангажименти, както и да се изградят бъдещите отношения. Не мисля, че Великобритания ще стане трета страна, каквито са някои други. Между нас има нещо като останки на любов".
Той предупреди, че няма вариант двата документа да бъдат предоговорени, но обеща, че нито един британец няма да бъде отстранен от Европейската комисия:
Председателят на ЕС Доналд Туск също изрази очаквания за добри отношения с Обединеното кралство в бъдеще:
"Пред нас е трудният процес на ратификация, както и по-нататъшните преговори. Но независимо как ще приключи всичко това, едно е сигурно - ще останем приятели до края на дните си и дори един ден след това".

Още на влизане в Европейския съвет, преди началото на заседанието на държавните и правителствени ръководители, Юнкер каза:
"Аз ще гласувам в полза на тази сделка, защото тя е възможно най-добрата за британците. Но съм тъжен, защото да се вижда как Обединеното кралство напуска ЕС, не е момент, в който трябва да ликуваме, а момент на дълбока тъга".

Това не е нито ден на радост, нито на траур, а на избор на суверенен народ, както и на достойнство, което трябва да покажем заедно, на единство и отговорност, каза, от своя страна френският президент Еманюел Макрон. Той уточни 2-те позиции, които Франция е настояла да бъдат защитени при преговорите и които фигурират в споразумението:

"Първата е да има правила на ниво конкуренция, които да ни позволят да защитим нашите интереси във всички области, особено по въпросите на околната среда. Втората категорично е по отношение на риболова и взаимния достъп до водите. Нашите рибари ще бъдат добре защитени".

Главният преговарящ Мишел Барние каза, че сега е време всеки да поеме своите отговорности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Гибралтар

Испания получи гаранции от Великобритания и ЕС относно Гибралтар

Испания получи гаранции от Великобритания, че бъдещите търговски споразумения с Евросъюза няма да се прилагат автоматично за спорната територия на Гибралтар: "Европа и Великобритания приеха исканията на Испания. Поради тези причини Испания ще вдигне..

обновено на 24.11.18 в 18:37