Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1% добро променя десетки съдби

1 % - само толкова е необходимо да отделим от времето или приходите си, за да бъдем полезни. В това са убедени героите в днешната История за доброто. В началото са били трима. Днес са над 300. Броят им се увеличава. Единствено и само защото каузата им е добра. Помагат на различен човек всеки месец. И така, вече 3 години. Не се занимават професионално с доброволчество. Напротив. Всеки се е реализирал успешно в своята кариера. Помагат извън работния ден. За разлика от много, Мария Желязова и Ефтим Ефтимов намират време. Не пестят от своето. Убедени са, че ако всеки помогне с нещо, малко, един ден малкото ще стане голямо и ще завърти колелото към по-добро.
Красимира Стойчева е треньор по кану-каяк. В клуба й тренират около 50 деца - талантливи състезатели, с потенциал за покоряване на международните подиуми.  До май месец базата им е занемарена. Имала е нужда от ремонт, през eсента и зимата там дори се разхождали огромни плъхове. Стойките за лодки не достигали и от клуба се принудили да държат част от лодките на земята. Съблекалнята на децата била в много лошо състояние - без шкафчета. Дрехите стояли на земята. До деня, в който разбира за дейността на добротворците от "Един процент промяна". 
Пише им, а от екипа и отговарят само след един час. След още три дни получава покана, за да обсъдят каузата ѝ. Историята ѝ е публикувана на сайта на "Един процент промяна", а средствата започват да се събират. Вълнението на децата от клуба е голямо, а съвсем скоро след това мечтаният ремонт е реалност и те вече имат съблекалня, баня, тоалетна, шкафчета и пейки. 
Едно от важните неща за добротворците от "Един процент промяна" е, че каузите често са препоръчани от дарител или друг участник в организацията. Така всеки предава нататък, а тези, които поемат щафетата са много. От дума на дума доброто дело на хората от организацията така се разпространява, че днес те са помогнали на близо 2150 души. Три години по-късно те продължават, все по-мотивирани и с все по-високи цели. 
Да бъдеш милостив и добросърдечен е дар, с който малцина могат да се похвалят. Дали заради времето, в което живеем, обстоятелствата, които срещаме, или просто природата ни е такава. За щастие, има хора, които напук на всичко изброено току-що, са добри. Такова е светоусещането им. Живеят, за да помагат. Героите в историята ни днес помагат всеки месец, на много хора. 
Ако някога сте се чудили как хората се променят и стават по-добри, то вероятно е така, защото са срещнали други добри хора, които са им показали добрата страна на живота. С доброта се променят човешките съдби. Убедена в това вече е и Красимира, на която Мария и Ефтим помагат по-рано тази година. 
Човек се става, когато попаднеш на хора и срещнеш човещина. Героите в историята ни днес са доказателството, че човеците ги има. Много са, в своето добро повличат още и още хора. И така трябва да бъде, ако искаме да се развиваме и променяме. Най- лесно е да затворим очите си за нищетата или нещастието, да подминем нуждаещия се, да го нагрубим или порицаем. Всеки ден ни предлага нова въможност. И в този момент всеки сам решава как да постъпи.
Цялата История за доброто - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00