Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Тодор Петров за концерта си с квартет "София" и за културните реалности в Европа днес

Много интересен събеседник гостува днес в сутрешното ни Радиокафе. Неговото име е Тодор Петров, пианист, възпитаник на Музикалната академия в София (бил е ученик на Богомил Стършенов), след това посещава многобройни майсторски класове, работи с музиканти от ранга на Геза Анда и Сузана Ружичкова. Специализира в Ница и Париж, след което се установява в Италия. Активно концертира, а от 2013 живее в Мароко. В родната си София е, за да участва в концерт от сезона на "София квартет" - в една поредица, в която музикантите от състава канят интересни гости за интересни програми.

Разговаряме с Тодор Петров за творбите, които ще звучат тази вечер от 19:00 часа в камерна зала "България" - за клавирния квартет на Феликс Менделсон, написан от него, когато е бил едва на 15. "Като забележете, той вече има зад гърба си първия си клавирен концерт или секстет, както и първата си соната. След това пише тези три клавирни квартета, като първия посвещава на Бетховен, а третия, който ние ще свирим - на Гьоте." Въпреки ранната възраст, това си е една напълно зряла творба, подчертава Тодор Петров и припомня в какво семейство е израснал Менделсон - "родителите му са били големи интелектуалци, той от малък общува с философи...наскоро аз открих един нов за мене факт, а именно, че Менделсон е бил и забележителен художник-акварелист". Гостът ни признава, че обича да търси малко познати факти за композиторите и творбите, които изпълнява и добавя, че квартетът опус 135 на Бетховен (другата творба в програмата довечера), не само е изключителен и знаков, но има и авторска версия само за пиано, "много, много трудна".
Чуйте цялото интервю - говорим за Мароко, откъдето пристига Тодор Петров и как се развива музиката там, за публиката в Италия и Франция, където той концертира най-често, за предстоящите му ангажименти (сред които и два концерта на 17 и 18 януари с духовия квинтет на Академията "Санта Чечилия" в Рим), за трудностите в сферата на културата в цяла Европа и за отражението на политическите турбуленции върху концертния живот
Изключително ерудиран, Тодор Петров споделя интересни факти за това, как личности от ранга на Бетховен и Хендел са можели да влияят на крале и как и до ден-днешен има квартал в Мадрид, носещ името на Доменико Скарлати, който е бил музикален съветник на краля. "Днес личности от този мащаб няма или поне не са музиканти" - отбелязва със съжаление той. И завършва с покана за концерта довечера! Пък и в снежен ден като днешния, една уютна вечер с музиката на Менделсон и Бетховен изглежда определено атрактивна!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14