Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мика Джонсън: Мечтая за VR лабиринт на Минотавъра

Мика Джонсън
Снимка: Ана Попова

Режисьорът, писател и автор на мултимедийни проекти Мика Джонсън бе гост в изнесеното студио в НДК на предаването "Радиоприемница" на Радио София, в рамките на Международния софийски панаир на книгата. Той ръководи 30-членния екип, адаптирал за виртуална реалност първата глава от "Метаморфозата" на Франц Кафка. Всеки посетител на панаира би могъл да се преобрази в героя на Кафка Грегор Замза и да преживее историята от собствена перспектива. Преживяването виртуална реалност е достъпно на щанда на почетните гости.


Софийската публика ще може да се наслади на виртуалното превъплъщаване в насекомо, след като инсталацията вече е била представена пред публиката в Хонконг, Тайпе, Сингапур, Токио, Сеул, Талин, Франкфурт, Берлин, Атина и други градове. Интересна случка е станала в Атина, когато трима от посетителите започнали да лазят по пода, имитирайки насекомо.

Виртуалната реалност в никакъв случай не може да замени прочитането на един шедьовър, какъвто е "Метаморфозата", но романът може да бъде прочетен по различен начин и към възприемането му да бъде добавена допълнителна емоция, изтъкна режисьорът.

СнимкаЕкипът на проекта е подготвил и четири кратки документални филма във VR формат, в които се разказва повече за идеите на Кафка в качеството му на визионер по отношение на виртуалния свят.

Мика Джонсън не смята да се ограничи в експериментите с виртуална реалност до симулацията на "Метаморфозата". Той сподели, че има особена слабост към мита за Минотавъра и мечтае да изгради огромен лабиринт от стъкло и посетители му да се движат из него с VR очила и слушалки, преминавайки през различен свят във всеки един коридор. Някъде там вероятно ще бъде и самият Минотавър. А нищо чудно и някой от посетителите на лабиринта да се почувства като него...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понеделник започва със слънце, вечерта - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над Северна България ще започне да се развива купеста, към вечерта над Централна Северна и Североизточна и купесто-дъждовна облачност и на отделни места ще има краткотрайни валежи и гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Има условия и за градушки. Явленията в североизточните райони ще продължат и през нощта срещу вторник..

публикувано на 29.07.24 в 07:35

Джазът и Банско – неразделни и през 2024

Джазът отново се настанява в Банско и ще остане там от 3 до 11 август. Още в 11 часа джазът на младостта очаква своята публика на сцената в парка на Банско. Следват различни джаз преживявания у така – до след полунощ. „ Традиция и развитие – това е нашият слоган  – каза пред Радио София Илиана Иванова, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в..

публикувано на 28.07.24 в 18:08
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35