Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 500 са самосезиранията на Комисията за защита от дискриминация

Комисията за защита от дискриминация е единственият компетентен държавен орган, който следи за равенството пред закона, равенството в третирането, равенството в участието в обществения живот. Това заяви доц. д-р Ана Джумалиева - председател на Комисията за защита от дискриминация. Доц. Джумалиева определя 2018 г. като натоварена за комисията, но в същото време и много ползотворна.

Неща, които досега не се бяха случили в международен план за комисията някои неща ги реализирахме, други са планувани за следващата година. Освен това 2018 г. е година на рекорди в производството пред Комисията за защита от дискриминация. В световен мащаб виждаме как голяма част от политиците трупат рейтинг и дивиденти чрез това да бъдат толерантни, но толерантността не е пасивно, а активно състояние. Освен толерантността трябва да имаме и възприятията да приемаме другите такива, каквито са. Това е важно, защото, ако нетолерантността вземе връх, може да има други, много сериозни последици не само за нашето общество, а в световен мащаб. Виждаме, че нарастват проявите на престъпление от омраза. Ескалира словото на омразата, казва тя.

Комисията работи и по проекта “Учим, за да работим по-ефективно” като целта е да бъде повишена ефективността, както и знанията и уменията на експертите. Кампанията “Достъпна България” пък цели да обследва изцяло архитектурната среда в страната, за да се види къде е недостъпна средата. “Специално по отношение на недостъпната архитектурна среда нещата законодателно са решени. Има политическа воля за решаването на тези въпроси, а на Комисията по дискриминация е вменено решението да обследва недостъпната архитектурна среда, заяви Джумалиева.

От началото на кампанията през миналата година досега са проверени 165 банки и застрахователни дружества и са образувани 149 преписки срещу обекти на държавни и общински институции, 89 преписки са образувани мобилни оператори, 75 срещу други търговски обекти като аптеки, пощенски станции и др. След като бъде констатирана недостъпната среда от комисията правят преписка пред КЗД и следва производство, събират се всички доказателства и се налагат санкции или се правят препоръки за изграждане на достъпна архитектурна среда.

Кампанията обаче има и друго лице които касаят обектите, които са достъпни за хората с увреждания. Тези обекти ще получават сертификати и стикери, с които се обозначава, че обектът е проверен от комисията. Тази година ще отбележим някои рекорди. Над 500 са самосезиранията на комисията, което е много на фона на средно 10 самосезирания досега. Има рекорд и в постановените решения, които ще бъдат около 500. Повечето казуси са свързани с признак увреждане, лично положение. Намаляват преписките за дискриминация по етнически признак като за годината са били само 26 за изминалата година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45