Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сара-Нора Кръстева: На сцената трябва да даваш максимума от себе си

Сара-Нора Кръстева
Снимка: https://www.operasofia.bg

Изключително отдадена на балета, танцувала на почти всички континенти, и в същото време - невероятно земна и открита с хората. Такава е героинята в предаването ни "Кой-кой е" в навечерието на Рождество Христово. За примабалерината и художествен ръководител на националния ни балет Сара-Нора Кръстева, рождественските дни са време за семейството и приятелите, но и възможност да направиш празника на хората по-уютен и по-красив, с балет като "Лешникотрошачката" например. Затова и в празничния афиш на Софийската опера и балет "Лешникотрошачката" присъства цели седем пъти, а на 26 декември ще се играе и от 11:00, и от 17:00 часа.


Пред Радио София Сара-Нора Кръстева обясни, че известно време е съчетавала работата си на сцената с тази на ръководител, но в даден момент усеща, че административните й ангажименти са много и постепенно намалява изявите си, докато не разбира, че трябва да поеме само по единия път.

На сцената трябва да даваш максимума от себе си и всеки ден да си в залата. Аз такова време нямах, но слава на Бога в театъра има прекрасни балерини, така че не смятам, че публиката е ощетена от моята липса. Който ме помни, ще се радвам, но сега има невероятно поколение в театъра и съм щастлива с техните изяви.

Сара-Нора Кръстева завършва Националното училище за танцово изкуство през 1996 г. в класа на доц. Калина Богоева. Още като ученичка има успешни балетни изяви, които намират израз през 1995 г. в Наградата за балетни постижения и Наградата за най-перспективен млад изпълнител от Националния балетен конкурс „Анастас Петров”. През учебната 1995-1996 г. е удостоена със стипендия „Анастас Петров”. През същата година получава отличието за най-млад участник на Международния балетен конкурс в Осака, а през 1997 г. е финалист на Международния балетен конкурс в Москва. Веднага след дипломирането си, Сара-Нора Кръстева постъпва в балетната трупа на Националната опера и балет, преминавайки през всички категории от ансамбъл до солистка. От 2003 г. е прима, а през 2009 година става най-младият директор на националния ни балет.

Какво дава званието "прима" на балерините? Как се постига съвършенството? И има ли неща, за които една балерина съжалява, чуйте в предаването "Кой кой е".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35