Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ричард Грегор, който смени Канада с Китай заради времето

Снимка: pexels.com

Има поне един човек, който е избягал от минусовите температурите в Канада през зимата и се е заселил на тропически остров в Китай. Казва се Ричард Грегор и преди близо 20 години се мести от Канада в Турция, където преподава английски език 2 години. След това отива в Япония за 1 година, а последната спирка, преди финалната му дестинация, е Южна Корея, където за първи път се сблъсква с азиатската култура в пълния ѝ блясък, по неговите думи.

В момента Ричард преподава в малкото за мащабите на Китай градче - Саня, на остров Хайнан, което се намира в най-южната точка на страната. Повече от 12 години той учи студентите в един от местните университети на английски език, а температурите вече са по вкуса му - не по-ниски от 20 градуса, дори и през зимата.

Една от основните причини да дойда в Китай беше времето. Тук в Саня температурата рядко пада под 20 градуса, но наистина не е лесно да живееш като чужденец, културата е от различна вселена. Социалното поведение е много различно.
Най-шокиращ за него е хаосът, който цари навсякъде. Например, когато си хващаш автобус, хората буквално се наблъскват в него. Всички се бутат сякаш това е най-нормалното нещо на света. В Канада никога не бях виждал нещо подобно

Ричард осъзнава бързо, че има две неща, които са най-важни за китайците. Първото, е семейството, а второто - приятелите. Те биха направили всичко по силите им, за да помогнат на най-близките си. Това е нещо, което много харесвам в китайската култура.

От европейските качества най-много му липсва учтивостта. Когато ходя по улиците хората ме зяпат, много е грубо, чувствам се като животно от зоогическата градина. Досадно е, но ги разбирам, защото все пак Китай се отваря за останалата част от света много късно и все още за тях е невероятно да видят чужденци.

Друго нещо, което му липсва е Коледа. Празничното настроение по улиците в града, дори големите опашки пред магазините в дните преди 25-ти. Тук нямат подобен зимен празник, така, че се наложи да обясня на приятелите ми какво е Коледа. Сега го празнуваме заедно всяка година. Нали ви казах, че биха направили всичко за най-близките си.

Преподавателят по английски език учи студентите не само на езика, но и на западните ценности. Не защото са по-добри, а просто защото са различни. Например, в Канада се грижим много за околната среда за разлика от тук в Китай. Смятам, че това е важно, за това имам лекции за това как да се грижим за нея. Опитвам се да им преподавам много различни неща, които ще са им полезни в бъдеще.

В същото време той самият се е научил от китайците да не бъде себичен. Мисля, че ние канадците, както и повечето европейски народи, сме научени да бъдем себични. Винаги мислим първо за себе си, а след това за останалите. При китайците е обратното, те винаги мислят първо за останалите. Приятелството е най-важното нещо за тях. Мисля, че на това ме научи престоят ми тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29