Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За успеха в най-конкурентния университет в света

За поредна година най-конкурентният университет в света е Пекинската филмова академия в Китай. На приемния изпит през 2018 г. одобрените студенти са били четири пъти по-малко отколкото в “Харвард”, а броят на кандидатстващите продължава да расте. Най-елитният китайски университет за режисура, продуциране и писане, всяка година приема само около 500 от 100 000 желаещи.

Пекинската филмова академия е най-добрата възможност на студентите да се превърнат в звезди в развлекателната индустрия, затова някои кандидати се лишават от много неща, за да успеят да съберат пари и да инвестират в уроци години преди прослушването си. Джо Анн е една от късметлиите. Тя учи продуциране вече трета година и разказва, че това е най-големият успех в живота ѝ.

Тя разказва, че няма друг университет в Китай, в който да се влиза толкова трудно. Имахме седем изпита. На първия трябваше да демонстрираме някакъв наш талант. Аз свирих на пиано. Имаше много различни хора, някои пееха, други правиха оригами, имаше дори едно момиче, което изрязваше цветя от ряпа. Просто даваш всичко от себе си до последния изпит.

Относно това колко от студентите започват да работят директно след университета, Джо Анн казва, че това са много малко от завършилите. Особено щом стане дума за жени-продуценти. В Китай хората вярват повече в успеха на мъжете. Според китайците един мъж може да се справи с много повече отговорности и задачи, а когато говорим за финансиране, със сигурност биха дали парите си на мъж, просто защото вярват, че той ще направи правилните инвестиции. Броят на успелите жени продуценти е много малък. Нещо друго, което ми се иска да видя променено в Китай, освен равноправието между мъже и жени във филмовия бизнес, е това продуцентите да имат повече власт по време на заснемане, допълва младата продуцентка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29