Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да не премълчаваме истината в офиса, да се пазим от бърнаут

Ина Антонова: В период на рутина и летаргия бягството не е решение

Въпросът за мотивацията и позитивната настройка на работното място е много сложен. Наблюдава се един характерен феномен в българското общество - "работническият синдром", каза пред Радио София психологът и психотерапевтът Ина Антонова. С други думи човек отива на работа, за да изкара определен брой часове, да вземе "някаква заплатка" и да се прибере вкъщи, където да се забавлява и да си почива. Същевременно промяната носи младото поколение, чийто представители влизат много по-мотивирани в процесите и възприемат задачите и отговорностите като свои лични.


За да работим ефективно и да сме достатъчно адаптивни, е добре да избегнем социалното лицемерие. Затова не е грешно да споделим с колегите, когато имаме затруднения с шефа си, например, но изразявайки нашия проблем без да критикуваме другите. И да се съсредоточим върху намирането на решение.  Максимата "От истината боли" трябва да бъде разглеждана от малко по-различен ъгъл, смята психологът. Истината много често не е удобна, но, поднесена по подходящ начин, би трябвало да се превърне във водещо начало. Трябва да се казва всичко, но по начин, по който да бъдем разбрани, без да обвиняваме, без да слагаме етикети, и без да има грубост и натякване на недостатъци. 

Ина АнтоноваЕдин от основните проблеми на работното място винаги е постигането на добра екипна работа и разбирателството с шефовете. На първо място обаче е вътрешното усещане на всеки от нас, че работата, която имаме, не само ни харесва, но и ни носи развитие, не те държи в застой. Много важна в това отношение е творческата среда, която може да бъде с различни измерения - екип, ръководство, място или нещо друго. Няма как да се разбираме еднакво добре с всеки човек около нас, но е важно да сме по-приемащи, да осъзнаем, че всеки човек е различен, със своя индивидуалност,  да спрем да мрънкаме и да се съсредоточим върху собственото си развитие, подчерта Ина Антонова.

Работата може да се сравни с любовта. Има романтичен период, но в един момент настъпва успокояване, привикване и настъпва рутина. Рутинният процес се проявява в период от 3 до 7 години. Във времето, когато се наблюдава рутина в действията, когато не се търси развитие, е добре да се направи накакъв вид отбивка или почивка. Не е задължително да се сменя задължително работата, а може да се потърси някаква специализация, допълнителен опит или обучение. Наблюденията показват, че дори смяната на една стена в офиса понякога води до рязко подобрение в работата. Изпадайки в летаргия, ние сме склонни да се опитваме да избягаме, да потърсим спасение. Трябва да сме наясно обаче, че не бягството, а развитието е правилното решение в този случай.

Едно от сериозните предизвикателства в днешното динамично общество е професионалното прегаряне /бърнаут/. И това е неизбежно, защото е изключително важно да си бърз на пазара, независимо с какъв бизнес се занимаваш. В момент, когато рутинираме професионалната си насоченост, започваме да приемаме свръхангажименти и "единственият защитен механизъм на мозъка е да прегори някое магистрално трасе от неврони". Известно е също, че свръхстресът в ежедневието, който не се разтоварва, води до заболяване на щитовидната жлеза. Като се прибави и лошото хранене се стига до радикалната защитна реакция на организма. За правилното "хранене на мозъка" са необходими животински мазнини и месо. Захарта също захранва мозъка, но ударно и временно, което води до преуморяване на нерванта система. Специалистите съветват при първи симптоми на бърнаут да се пристъпи към снижаване на трудовата, мисловната дейност.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56