Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Ръткова: През зимата грижите за кожата са специфични

Зимата е сезон, в който ни нападат и болести, свързани със студа, който се отразява и на настроението, на кондицията на организма, но и на функцията на различни органи. Тази седмица Радиоприемница ще е изцяло здравна, ще каним различни лекари и експерти, като първият ни гост днес бе специалистът по дерматология и венерология д-р Мария Ръткова.

Кожата, като най-големият и бариерен орган на нашия организъм, първа посреща, адаптира и противостои на сезонните промени – обясни д-р Ръткова.

Сухият и студен климат през зимата, както и разликата в температурата в помещение и навън са предизвикателство за кожата и ние трябва да ѝ помагаме с дрехи, отоплителна техника и козметика, дори със съобразяването на водата, с която се къпем.

Козметиката, която ползваме през лятото, и тази – през зимата, трябва да е различна. В настоящия сезон продуктите трябва да са по-мазни. Така те биха предотвратили допълнителната загуба на вода и да я задържат в повърхностния, роговия слой на кожата. По-мазните продукти са по-препоръчителни за хора със суха кожа.

Освен това препарати за UV защита трябва да се ползват не само на плажа през лятото, а целогодишно. В планината (особено при практикуване на зимен спорт) и в градски условия защитният фактор трябва да е висок. И само едно намазване на ден не е достатъчно.

Относно дрехите препоръките са за естествени материи, шапките и ръкавиците са почти задължителни наши спътници.

Сред заболяванията, които се обострят през зимата, е атопичният дерматит, от който страдат и бебета, и младежи, а и хора в напреднала възраст. В голяма степен това страдание може да се повлияе с локални средства – кремове и емулиенти. Заради по-малкото часове слънце през зимата се обостря и псориазисът.

Колкото до бръчките – не трябва да ползваме крем против тях чак, когато те се появят, а доста по-рано. Консултацията, особено за дамите, е добре да се направи в тийнейджърска възраст, а всеки ден да се ползва креп след навършването на 25.

А ако се чудите защо зимният период е най-добър за дерматологичните и естетични процедури и манипулации, както и каква почивка на ноктите си трябва да дават дамите, ползващи гел лак - чуйте целия разговор на Катя Василева с д-р Мария Ръткова.

Очаквайте утре разговор "Тема табу ли е естетиката за мъже?"
Гост в Радиоприемница ще бъде д-р Дончо Етугов
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51