Около 40% от жените в репродуктивна възраст са засегнати от миома на матката. Именно миомната болест е най-честата причина за операции в гинекологията. Около това менение се обединяват специалистите в областта. При миома на матката е възможно да няма никакви оплаквания. Възможни са обаче и много тежки форми на болестта, които да инвалидизират пациентката. Лечението е според собственото състояние на всяка жена и всеки случай е различен. Не при всички пациенти се налага оперативна намеса, обясни директорът на АГ болница "Света София" д-р Гергана Коларова.
Миомата е хормонално зависим тумор. Най-честата причина, поради която се появява, е недостатъчният баланс между двата вида хормони, които се отделят от яйчника – естроген и прогестерон. Когато няма достатъчно добра продукция на прогестерон, оргнизамът го отчита и тези дами са по-предразположени към образуване на миома, каза д-р Коларова. По думите й, нераждалите жени са по-склонни към образуване на миома:
Ние, гинеколозите, казваме така: Когато една матка не ражда деца – ражда миоми. Когато намалее продукцията на прогестерон, това се случва при недостатъчно качествена овулация, тогава релативно се увеличава количеството на естрогените и това може да доведе до миома. Разбира се, винаги има изключения. Виждаме малки миомни възли и при млади момичета, но това са девойки, които имат и други здравословни проблеми, но при всички случаи са хормонални.
Миомата може да се окаже проблем при забременяване и износване на плода. Това зависи от мястото, където е разположена. Има позиции върху матката, където биха попречили на имплантирането, допълва д-р Гергана Коларова. Ако една жена забременее успешно при наличие на миома, по-късно образуващата се плацента започва да продуцира огромни количества естроген и прогестерон. По тази причина миомата, която е в наличност, започва да расте заедно с плода, защото тя се "храни" с хормоните.
Какви са възможностите за лечение – чуйте в звуковия файл.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..