Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дузината кандидати за награда за български късометражен филм на СФФ-2019

Снимка: siff.bg
Ясни са 12-те финалисти, които ще състезават за наградата за най-добър български късометражен филм на 23-тия София Филм Фест. Тя е на стойност 6000 евро и ще бъде връчена на режисьора на филма-победител, който ще бъде определен от Международното жури на фестивала.

Избраните заглавия в 16-ото издание на конкурса са:
1. „XVII“, режисьор Ради Стоянов
2. „Брак“, режисьор Слава Дойчева
3. „Враг на свинята“, режисьор Борислав Станков
4. „Иван“, режисьор Надежда Христова
5. „Извинете“, режисьор Оля Желева
6. „Колелото“, режисьор Крис Захариев
7. „Пеперуда и мишка“, режисьор Мира Янкова
8. „Пипнах те!“, режисьор Стефани Дойчинова
9. „Рози в нощта“, режисьор Пенчо Кънчев
10. „Рождество“, режисьор Григор Антонов
11. „Щастие“, режисьор Димитър Димитров
12. „Soledad“, режисьор Стилиян Стоянов

Има разнообразни късометражни филми тази година - има жанрово кино, има анимации, ще бъде интересно.
Очертава се една нова тенденция. Някои от филмите не се занимават със социална драма, по-скоро търсят условен разказ, по-различно говорене за нашето време и това заслужава окуражаване -
отбелязаха членове на журито.

Чуйте как аргументираха избора си за филмите, които ще се включат в крайната надпревара членовете на селекционната комисия кинокритикът Деян Статулов, операторът на „Ага“ Калоян Божилов и режисьорът Надежда Косева. Част от това жури бяха още фотографът и аниматор Иван Богданов и режисьорът Стефан Ганов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49