Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Цветан Радославов и къде е живял той

17
Снимка: Б.Янев, БНР

В днешното издание на "София - опознай непознатото" ще се запознаем с един от видните български радетели  Цветан Радославов, а по-късно и с една от къщите в които е живял и работил. Философ, психолог, историк, задълбочен познавач на съвременни и древни езици, включително и санскрит, преводач, поет, музикант и деен общественик. Цветан е с богата духовност, но и голям патриот, приел за своя мисия да допринесе за изграждането на младата българска държава след Освобождението, като в същото време да предава знания на младите българи и да ги възпитава.

Роден на 20 април 1863 г. в Свищов, той е потомък на знатните възрожденски фамилии Павлович, Хаджиденкови и Радославови. Дядо му по майчина линия е известният просветен деец и книгоиздател Христаки Павлович, а един от вуйчовците му, Николай Павлович е първият български художник с академично образование, от когото племенникът наследява увлечението си по живописта и театъра.

Цветан Радославов завършва класическа гимназия във Виена и история и славистика  в Прага. В студентските си години през 1885-а, на австрийския кораб „Мария Терезия“, докато пътува от Виена за родината, за да участва като доброволец в Сръбско-българската война, композира патриотичната песен „Горда Стара планина“, която става основа на българския национален химн „Мила Родино“, утвърден през 1964 г.

През 1898 г. защитава дисертация, оценена като забележителен научен труд  и получава научната степен „доктор по философия и магистър на изящните изкуства“. Привързан, обаче, към българските си корени, той отказва предложенията за кариера във Виена, Лайпциг и Прага и се завръща в България, за да води клас по експериментална психология във Висшето училище в София  „Св. Климент Охридски“.

Докато е в столицата се установява в една къща в типичен виенски стил, където прекарва близо 18 години. Разходката ни отвежда именно до тази къща. Намираща се на  ул. Ангел Кънчев № 3 днес тя се използва за споделено работно място, но каква е нейната история? Ния Терзиев - представител на Космос, разказва.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Полицията в Перник предупреждава за румънски измамници на АМ "Струма"

Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..

публикувано на 09.04.25 в 16:43
Проф. Симеон Желев

"Бизнес барометър 2024-2025" отчита и отражението на еврозоната, НПВУ, войната в Украйна

Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..

публикувано на 09.04.25 в 16:40

Изложба изследва границите на България,Турция и Гърция чрез изкуство

Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..

публикувано на 09.04.25 в 16:10

Георги Тошев представя книгата и документалния филм "Лили" на официална премиера в кино "Одеон"

На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..

публикувано на 09.04.25 в 15:56

Работна група в СОС ще предлага усъвършенстване на Наредбата за реклама на хазарт

През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..

публикувано на 09.04.25 в 15:38
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Фалитът при физическите лица е социален проблем, който трябва да се регулира

Народното събрание на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица или т. нар. Закон за личния фалит . Те са внесени от БСП-Обединена левица, ПП-ДБ и Министерския съвет. В същото време от Министерството на правосъдието обявиха, че предстои информационна кампания с разяснения за гражданите кога и при какви..

публикувано на 09.04.25 в 15:17

За първи път българска художничка спечели Международното виртуално биенале "Интуитив 2025"

За първи път Международното виртуално биенале "Интуитив 2025" присъди голямата награда на български творец. Победител е художничката Лиляна Дворянова с картината си "Едновремие". В състезанието се включиха 158 автори - художници и скулптори от 39 страни от цял свят, които се представиха с близо 450 работи. Подгласници на Лиляна Дворянова са..

публикувано на 09.04.25 в 14:05