Мария Мичева е студентка по специалността „Медицинска физика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Страстта си към науката тя открива в първи курс по време на лекциите по химия и веднага проявява желание да се занимава с кръжочна дейност във Физическия факултет.
В началото не правех нищо съществено, но с времето започнах да участвам в различни проекти, като помагам с най-основните неща, разказва Мария, която няколко години по-късно вече разработва своя първи иновативен проект с подкрепата на научните си ръководители доц. Алексей Василев и доц. Станислав Балушев.
Всичко започва с подготовката на дипломната ѝ работа, която се превръща в разработване на специфично багрило. Характерно за него е, че то различава живите клетки от мъртвите. Имахме идея, че багрилото може да се използва за медицински цели и въз основа на неговите свойства открихме, че то може да взаимодейства с ДНК.
Технологията на разпознаване на мъртвите клетки се състои в това, че когато багрилото проникне в клетката директно се свързва с ДНК. Наличието на свободна ДНК - молекула в клетката означава, че е нарушена нейната цялост или че е увредена. Има много подобни багрила на пазара, но обикновено те действат в комбинация от две, три и повече багрила в един комплект за изследвания. Уникалното при това багрило е, че то се натрупва по клетъчната стена на здравите клетки и свети (флуоресцира) по един начин, а проникнало в болна или злокачествена клетка, достига до клетъчното ядро и свети по различен начин (с друга дължина на вълната).
Друг много интересен факт е, че багрилото маркира само едната част от деляща се клетка, като остава във вътрешността само на едната от двете новополучени клетки. Тази технология е принос към развитието на медицината и в бъдеще би помогнала за откриването на много чернодробни и онкологични заболявания.
Освен любовта към науката, стремежът на Мария да помага на другите, е основен мотив да участва в още много проекти, подобни на този. С медицинската физика можеш наистина да помагаш много на хората. Аз поех по малко по-различна пътека на медицината като реших да помагам с наука, споделя Мария с усмивка.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..