Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

中華人民共和國 или изкуството да си турист в Китай

7
Снимка: Марин Маринов
Китай е държава, разположена в източната част на Азиатския континент. По площ е на четвърто място в света след Русия, Канада и САЩ, а по население е първа. Територията и е 9.5 квадратни километра, което представлява 6.5% от земната площ. По-голямата част от страната се намира в умерения и субтропичния пояс. 
Китай разполага с 467 летища. Най-големите са в Пекин, Гуанджоу и Шанхай. Пекинското летище е най-натовареното в цялата страна. При полети до Тайван трябва да се следват специални правила, а полетите до Хонгконг се смятат за международни.
Първата стъпка, която трябва да предприемете, когато планирате пътуване към тази дестинация, е да кандидатствате за виза в китайското посолство. Цената на еднократна виза е 80 $, на двукратна 120 $. Многократна виза с валидност 6 месеца струва 160 $, а същата за период от 12 месеца е 240 $. Стандартно визата е готова за 5 дни. 
Пътуването до Китай е удобно, защото всички самолети, които летят до там поддържат високо ниво на оборудване, разказва Марин Маринов. Двупосочен самолетен билет струва около 1000 - 1100 лева, като цената зависи от сезона и избраното летище. Килограмите чекиран багаж, на които пътниците имат право варират в зависимост от правилата на различните авиокомпании, но обикновено са около 30 кг.

Когато пристигнете в Китай, аналогично на други държави, като САЩ например, трябва да попълните специална карта с личните си данни и мястото, където ще отседнете. Важно е да запазите отрязъка, защото ще ви го поискат, когато излизате от държавата. На влизане ще питат каква е целта на пътуването, къде ще отседнете, колко време планувате да останете - стандартните въпроси...

Вариантите за настаняване са много и всеки избира според възможностите си. От луксозни хотели в новите бизнес квартали, до апартаменти от сайтовете, в които собственици предлагат имотите си под наем. Марин избира две спални с хол за 70 лева на вечер.

Първото впечатление, което човек придобива, когато пристигне в Китай е, че това е една доста организирана държава, тъй като навсякъде има хора, които следят за реда. Винаги, когато имате нужда можете да се обърнете към тях и те усмихнати отговарят. Повечето знаят английски. Когато излезете от летището най-добре е да си хванете такси, от техните обикновени таксита. Цената е 0.50 стотинки за километър.

Не е изненадващо, че китайците са много развита технически нация и широко използват комуникациите, най-вече мобилните смарттелефони. Преди три години е въведено китайско мобилно приложение и всички разплащания се правят през него. Включително такса за паркинг, царевица на улицата или покупка на златна рибка.
Проблемът с това приложение е, че могат да го ползват само китайци или ако имате китайска карта, с която да заредите пари в приложението. Познатите ни банкови карти, тук в България там не работят, освен в големите хотели. За това най-добрият начин е да си носите пари в брой и то в евро. Курсът, по който обменят евро, излиза 2.05 лева. Можете да теглите на банкомати, но бъдете внимателни.

Техника има всякаква. Ако си купувате стоки на дребно от магазините, цените са както в България, а в много случаи и по-високи. Цената пада, ако отидете на някой от специализираните пазари за електроника и зависи от количеството, което смятате да закупите. Има много реплики, които са евтини, но ако влезете в магазин, обслужващ марката, ще установите, че цените са по-високи отколкото у нас.
Що се отнася до хранителните стоки и напитки, в Китай цените им са почти същите като в България. Например в известна верига френски супермаркети цената на свинското и телешко месо е по-ниска. Храната в Китай е по-различна и често не допада на европейците. Ако говорим за алкохол, най-добрият избор е местната драфт бира, която се продава в бутилки от 400 мл. и струва 1 лев. 
Китайците са много приветливи хора, усмихнати, винаги ще ти помогнат, при тях няма завист.  Много се радват, когато консумираш нещо тяхо, което е нещо обикновено, ако се храниш с тях...
Повече за Китай, за това как да организирате пътуване до там и още много полезни за индивидуален турист детайли, чуйте от разговора с Марин Маринов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55