Българският евродепутат Ева Майдел е сред най-активните защитници на каузата „Единен цифров пазар". Пред Радио София тя обясни какви предимствата носи споразумението за потребителите:
С новите досиета, по които работихме, искаме да направим така, че дори да закупуваме нещо, което е под формата на дигитално съдържание, да знаем какви са нашите предимства като потребители, както и къде можем да намерим обезщетение, ако има проблем.
Вече повече от два месеца е в сила Регламентът за забрана на необосновано ограничение за онлайн пазаруване в Европейския съюз. Неговото действие е насочено срещу необоснованата дискриминация при онлайн продажби в рамките на вътрешния пазар въз основа на националността, местопребиваването или мястото на установяване на клиентите. Дава ли очакваните резултати премахването на т. нар „геоблокиране“ и как да реагираме, ако отново се сблъскаме с този проблем, обясни още Ева Майдел:
В момента това, което наблюдаваме, е, че понякога има различни цени на един и същ абонамент, дори и на потребители в една и съща държава-членка. Вече сме сигнализирали този тип случаи, които бяха подадени към нас от граждани, както на Комисията за защита на потребителите, така и директно към компаниите, които откриха, че начинът, по който маркетират този вид услуги, не е правилният и самите те не знаеха за този тип грешки.
Ако един потребител няма достъп до сайта на определена марка в друга държава - членка, тогава това е проблем и могат да се сигнализират както националните, така и европейските потребителски организации.
Общата забрана за геоблокирането има някои изключения. Тя не важи за случаите, когато по електронен път се продава съдържание, защитено от авторски права. Такива са например електронни книги, музика, софтуер, електронни игри и др.
Същевременно т.нар. активни продажби, когато търговците на дребно в интернет се насочват към конкретни потребители, независимо по какъв признак, няма да бъдат ограничавани, тоест всеки търговец може да диференцира цените си по пазари.
Ева Майдел е евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и президент на организацията Европейско международно движение. Два пъти е отличавана за "евродепутат на годината". Работата й в сферата на новите технологии, предприемачеството и иновациите са отличавани от авторитетни издания като "Политико" и "Форбс". Член е на Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите (IMCO), както и на Делегациите за връзки с Китайската народна република и САЩ. Също така е единственият български представител в Комисията по икономически и парични въпроси (ECON).Член е на Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите (IMCO), също така е единственият български представител в Комисията по икономически и парични въпроси (ECON).
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..