Евгени Димов е сопотчанин, един от майсторите, които съхраняват и развиват изкуството на гравюрата върху метал и дърво. Председател е на "Сопотски Еснафъ"- сдружението на сопотските майстори и ценители на художествените занаяти.
Искреността е това, по което се различават продуктите на истинското изкуство на ръчния труд от привидно сложните и ефектно изглеждащи сувенири, които ни заливат на пазара, каза пред Радио София Евгени Димов. Определя се като "второ поколение" майстор, ученик на един от най-добрите в тази област, майстор Светлозар Райчанов - основател на така наречената "Сопотска школа" в областта на оръжейната украса.
Трудно може да се раздели като предпочитание гравирането върху метала и дървото, но все пак "топлият" материал е по-любимото занимание на майстора. Той държи да поясни, че колкото и да са различни материалите, както и тяхното излъчване, най-ценното е тяхното съчетаване и начина, по който те се допълват в едно изделие.
Основното поле на действие на майстор Димов са дизайнът и естетиката на съвременното оръжие. Той потвърждава обаче, че фината дърворезба има много добри натрупвания като национална култура, което се отразява благоприятно и върху работата на съвременните майстори. Обяснява още, че гравюрата върху метал у нас не е поставена върху толкова солидна основа, но въпреки това има български автори, които изработват изделия на световно ниво. Сред тях са Димитър Минчев, Нено Грънчаров, Антон Маринов, Тянко Иванов.
Според Евгени Димов сдружението "Сопотски Еснафъ" подпомага занаятчиите, особено когато е нужна организация за изпълнението на по-големи поръчки, които изискват участието на повече майстори едновременно. Организират се и школи за обучение на деца в различните занаяти.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..