Евгени Димов е сопотчанин, един от майсторите, които съхраняват и развиват изкуството на гравюрата върху метал и дърво. Председател е на "Сопотски Еснафъ"- сдружението на сопотските майстори и ценители на художествените занаяти.
Искреността е това, по което се различават продуктите на истинското изкуство на ръчния труд от привидно сложните и ефектно изглеждащи сувенири, които ни заливат на пазара, каза пред Радио София Евгени Димов. Определя се като "второ поколение" майстор, ученик на един от най-добрите в тази област, майстор Светлозар Райчанов - основател на така наречената "Сопотска школа" в областта на оръжейната украса.
Трудно може да се раздели като предпочитание гравирането върху метала и дървото, но все пак "топлият" материал е по-любимото занимание на майстора. Той държи да поясни, че колкото и да са различни материалите, както и тяхното излъчване, най-ценното е тяхното съчетаване и начина, по който те се допълват в едно изделие.
Основното поле на действие на майстор Димов са дизайнът и естетиката на съвременното оръжие. Той потвърждава обаче, че фината дърворезба има много добри натрупвания като национална култура, което се отразява благоприятно и върху работата на съвременните майстори. Обяснява още, че гравюрата върху метал у нас не е поставена върху толкова солидна основа, но въпреки това има български автори, които изработват изделия на световно ниво. Сред тях са Димитър Минчев, Нено Грънчаров, Антон Маринов, Тянко Иванов.
Според Евгени Димов сдружението "Сопотски Еснафъ" подпомага занаятчиите, особено когато е нужна организация за изпълнението на по-големи поръчки, които изискват участието на повече майстори едновременно. Организират се и школи за обучение на деца в различните занаяти.
Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища; Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..
Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...
Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..
Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..
Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..
Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други. Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева. Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..
53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..