Евгени Димов е сопотчанин, един от майсторите, които съхраняват и развиват изкуството на гравюрата върху метал и дърво. Председател е на "Сопотски Еснафъ"- сдружението на сопотските майстори и ценители на художествените занаяти.
Искреността е това, по което се различават продуктите на истинското изкуство на ръчния труд от привидно сложните и ефектно изглеждащи сувенири, които ни заливат на пазара, каза пред Радио София Евгени Димов. Определя се като "второ поколение" майстор, ученик на един от най-добрите в тази област, майстор Светлозар Райчанов - основател на така наречената "Сопотска школа" в областта на оръжейната украса.
Трудно може да се раздели като предпочитание гравирането върху метала и дървото, но все пак "топлият" материал е по-любимото занимание на майстора. Той държи да поясни, че колкото и да са различни материалите, както и тяхното излъчване, най-ценното е тяхното съчетаване и начина, по който те се допълват в едно изделие.
Основното поле на действие на майстор Димов са дизайнът и естетиката на съвременното оръжие. Той потвърждава обаче, че фината дърворезба има много добри натрупвания като национална култура, което се отразява благоприятно и върху работата на съвременните майстори. Обяснява още, че гравюрата върху метал у нас не е поставена върху толкова солидна основа, но въпреки това има български автори, които изработват изделия на световно ниво. Сред тях са Димитър Минчев, Нено Грънчаров, Антон Маринов, Тянко Иванов.
Според Евгени Димов сдружението "Сопотски Еснафъ" подпомага занаятчиите, особено когато е нужна организация за изпълнението на по-големи поръчки, които изискват участието на повече майстори едновременно. Организират се и школи за обучение на деца в различните занаяти.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..