Георги Тодоров – е еснаф от Сопот. Той е представител на доста рядък за България занаят. Майсторѝ лули.
Започнал е преди около 20 години в Прага. Но не е имало при кого да чиракува.
Самоук е, но късметът в случая е, че Георги е завършил специалност промишлен дизайн в Националната художествена академия и има достатъчно познания и умения за работа с материали.В България вече сме малка групичка майстори на лули, казва с усмивка Георги Тодоров. Като хоби и професия увлечените по този занаят са петима.
Иначе корените му са някъде от края на 17-и и началото на 18-и век. Меката е френското градче Сент Клод.
Днес за производството на лули се използва специален материал, който почти за нищо друго не намира приложение. Източникът е образувание между корените на едно растение, от рода на брястовете. Обработката е много специфична, докато стигне до майсторите на лули.Може би най-специфичното на дървесината е капилярната ѝ структура, която позволява на готовата лула „да диша“. Именно заради това и ръчно изработените лули не се лакират.
Георги Тодоров изброи и някои задължителни и предпочитани критерии за избор на лула: красив външен вид, да е съобразена с вида тютюнева смеска, но най-важното е тя да бъде добре конструирана и технически изпълнена.
При лулите се използва многократно по-качествен тютюн, отколкото при цигарите. Съществуват над 1200 вида смески за лула. С времето се изгражда особена връзка между самото приспособление за пушене и собственикът. Има своеобразна ритуалност при почистването, зареждането и пушенето.Чуйте целия разговор на Катя Василева с Георги Тодоров.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..