Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на 70-те години, когато той все още е жив. Първоначалният проект предвижда София да стане неговия център. След това за провеждането на конкурса е избран град Шумен.
Първият международен конкурс се провежда през 1986 г., като в него се включват 22 пианисти от 7 страни. След няколко издания, конкурсът спира да се реализира.
Пред Радио София ректорът на Националната музикална академия проф. д-р Сава Димитров обясни, че за първи път тази година Академията е не само домакин, но и организатор на конкурса.
"Аз много обичам приемствеността. Обичам отношението към хората, които са съграждали, да бъде такова, че те да останат доволни от това, че конкурсът намира нов дом. Говоря за последните организатори на конкурса – проф. Минчо Минчев и проф. Людмил Ангелов. Те са били в основата на това, през 1997 г, конкурсът да заживее наново, да стигне до своя пореден път“, каза проф. Димитров.
По време на откриването на 1 март 2025 г., ученици от музикалните училища в страната ще представят произведения на проф. Панчо Владигеров. Той е преподавал четири десетилетия в Националната музикална академия и е възпитал поколения композитори и изпълнители.
"Апликации за конкурса са подали повече от 70 участници, което за този международен конкурс е абсолютен рекорд. Целият конкурс ще бъде качен на стрийминг платформа, така че ще може да бъде видян и от хора, които не са в залата, и от хора, които проявяват интерес към високото клавирно изкуство", посочи проф. д-р Сава Димитров.
Той добави, че участниците, които са допуснати до присъствените турове са общо 24. Те са от различни държави от няколко континента.
Надпреварата се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание и е организиран в партньорство с Министерството на културата и Столичната община.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“
Коментатори във "Форум" тази седмица са политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Държавните магазини в пощите - Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" няма да подкрепят вот на недоверие към правителството "Желязков" сега - Статукво и..
Както ви разказахме в Ритъма на столицата, вчера в Копривщица се проведе гражданско обсъждане с представители на районната администрация. На срещата се обсъдиха актуалните проблеми за града-музей, отнасящи се до продължаващия ремонт на водопреносната и канализационната мрежа. Беше обсъдено и предстоящото асфалтиране на западната част на основната..
Детски лагер се организира и тази година в Ботаническата градина на БАН, в подножието на Витоша. За него разказа Антония Чиликова при гостуването си в предаването “Добър вечер, София.“ “Днес съвременните деца се справят без никакви проблеми с технологиите, но постепенно губят връзка с природата. Рядко имат възможност не само да бъдат..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Фондация "BCause“ даде старт на програмата "Капка по капка“, която ще финансира проекти на неправителствени организации и общини в периода 2025 – 2028 година, насочени към подобряване на достъпа до питейна вода. По данни на фондацията през лятото на 2024 г., 420 хиляди души бяха с обявен режим на водоснабдяването в техните населени места...
Ще има ли още разрушени ромски домове в квартал "Захарна фабрика" и къде ще живеят оставащите без дом? Сред местните хора се говори, че това ще се случи на 28 март и 10 април . "Една трета от махалата е разрушена през 2019 г. Тогава за първи път започнахме да работим на терен със семействата и децата. Знаем колко е силно въздействието на такова..
През миналата година жертвите от пътни инциденти в София са намалели с 22%. За първи път сред тях няма дете , посочи кметът Васил Терзиев след среща с ръководството на СДВР. Двете страни са набелязали целите за 2025 г., сред които е видеонаблюдението, сигурността около училищата и незаконните сметища . Зам.- директорът на СДВР старши..