Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вековен дъб от Трънско се бори за титлата "Европейско дърво 2019"

Дървото живее три века с митове и легенди за добра енергия и лечебна сила

Трънският дъб от село Рани луг спечели конкурса "Дърво на годината на България, 2018". Така той стана един от претендентите за титлата "Европейско дърво на годината" 2019.  

Гласуването става от линка, като трябва да се избере с отметка българското дърво, но и още едно от друга държава. Важно е да се уточни, че може да се гласува само веднъж от един и същ mail. Българското дърво е на близо 340 години. Расте на място, което се смята за свещено и пази много истории на местните хора.

През 1983 година, възрастта на дъба от село Рани луг е изчислена на 300 години, височината - 20 метра, а периметърът му 4.6. Дъбът расте на място, което е почитано от местните жители като свещено и сякаш се намира между два свята, защото е близо до църква и гробище, а в миналото там са лекувани хора. За митовете в историята на вековното дърво, разказва Людмила Гюрова, чието семейство прави номинамията в българската част от конкурса за дърво на годината.

Местните лечители са провеждали ритуали за оздравяване от обриви. Лечебните заклинания се помнят и до днес, споделя Людмила Гюрова и хората продължават да вярват, че това дърво е свещено. Вярва се също и в (гонетки-приказки) за "дяволетини" - митични същества, които са с образ на коза или гола жена, които си правят шеги с хората. Те са се появявали и са въздействали точно в местността, където живее вековното дърво от село Рани луг.

За радост в Трънския край има много широколистни вековни дървета, които са оцелели във времето, почитат се и хората и до ден днешен ги почитат на празници, защото дават енергия, разказва Людмила Гюрова.

Вниманието към дървото продължава и до днес, тъй като наскоро община Трън, Трънско туристическо дружество и хора от селото изчистиха от храсталаците района около дървото. Сложиха нова метална табела, указваща, че то е вековно и защитено от закона, а от общината ще поставят голяма метална табела на главния път, която да служи за упътване за вековните дъбове в Рани луг и Насалевци.

Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов за политическата ситуация в България

Анализ на събитията, белязали изминаващата седмица, включително одобрените от НС промени в Закона за училищното и предучилищното образование, с които се забранява пропагандирането на нетрадиционата сексуална ориентация в учебните заведения. Коментар по темата направи политологът Иво Инджов. "Усилията на политическите сили се съсредоточиха върху..

публикувано на 09.08.24 в 16:40
Вяра Николова - млад журналист, изследовател на култура

Медиите за култура през погледа на младия изследовател Вяра Николова

Културната журналистика в България и мястото на безплатните издания  е тема на дипломна работа и изследване, което Вяра Николова прави между 1 октомври 2023 и март 2024 година  С анализ на няколко издания в този период, тя се дипломира във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет. Споделя, че..

публикувано на 09.08.24 в 15:02

Електрическите тротинетки са най-безопасни

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 09.08.24 в 14:58

Египетският лешояд се завръща у нас от ръба на изчезването

Емблематичният египетски лешояд се завръща от ръба на изчезването, съобщават от Българското дружество за защита на птиците. Оттам са установили рекорден брой от 35 заети гнездови територии от египетски лешояди. Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната година и по този начин световно застрашеният вид у нас се възстановява до..

публикувано на 09.08.24 в 13:06
Виктор Лилов

Виктор Лилов: Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, за да имаме волята да го правим

В предаването "Радиокафе" разговаряме с  единствения европеец в "топ 10" на Международната олимпиада по биология, в която е и победител. Виктор Лилов печели два златни медала в олимпиади на две различни науки – биология и химия, където хората се състезават на базата на своите интелектуални познания.  Той е на 17 години, завършил Софийската..

публикувано на 09.08.24 в 13:02

Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето"

За поредна година община Копривщица и Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев - 1869 г." организират Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето". На 9 и 10 август, в града ще се проведе, както местните жители го наричат, т.нар. малък събор, сподели пред Радио София Стоян Павлов - председател на Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев -..

публикувано на 09.08.24 в 11:27

От Париж до Баку с велосипед в подкрепа на климата

Тази вечер, в 18.00 ч., участниците в колоездачната обиколка COP29, в подкрепа на климата, пристигат в София. Те ще се съберат пред катедралата "Св. Александър Невски", за да приветстват любителите на колоезденето и екологичните каузи. COP29 Bike Ride е инициатива, която цели да повиши осведомеността и да подкрепи действията за справяне с..

публикувано на 09.08.24 в 10:16