Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храната - начин на правилна употреба

Здравословното хранене - от бебешка до зряла възраст. Как начинът ни на хранене влияе върху качеството ни на живот и къде е балансът между храненето, диетите, фитнеса и добрия външен вид. На тези теми е посветено днешното предаване “Радиоприемница”.

Храненето като модел и предпочитание към определени храни се създава от ранна детска възраст и е под влиянието на майката. Храненето и теглото на детето през първите 1000 дни, след зачеването на плода, имат огромно значение за неговия растеж и развитието му не само физически, но и интелектуално, както и за риска от хронични заболявания, които се развиват не само през детството, казва проф. д-р Стефка Петрова - специалист по хранителна епидемиология и хранителна политика, ръководител на групи за разработка на национални препоръки за здравословно хранене.

Според специалиста, хранителните навици на бъдещата майка трябва да бъдат адекватни на потребностите на една бременна жена. Екстремно ниските килограми, свързани с модерните модни възприятия за женската фигура, могат да доведат до сериозни рискове за развитието на бебето. Не по-малко е влиянието на затлъстяването на жената преди забременяването, защото може да доведе до гестационен диабет или увеличаване на плода и съответно рисковете, свързани с това.

Много важно е с какви килограми и какъв хранителен статус тръгва една жена през бременността. Всички жени знаят, че най-полезно за детето, поне през първите месеци, е да бъде кърмено, защото кърмата е и храна, и вода (на бебетата не се препоръчва да се дава вода). Кърма при поискване - когато поиска и колкото поиска, е най-добрият вариант за хранене на детето и това намалява рисковете от затлъстяване на детето и му дава по-добър имунитет, казва д-р Петрова.

След като бебето стане на около 6 месеца трябва да се захрани. Това става със зеленчуково пюре, по-късно месо и риба в малки количества, яйчен жълтък и т.н. до годинка. Като през този период храната трябва да е разнообразна и не е препоръчително да се дават плодови сиропи. Майките спокойно могат да дават и консервирани храни, защото те са направени по определени формули и са под контрол. Бебешките кухни също могат да бъдат от полза, но те са след определена възраст. 

Много майки след раждането искат бързо да се освободят от излишните килограми и прибягват до екстремни хранителни режими. В момента изключително популярен е кетогенният хранителен режим. Мазнините в този режим осигуряват 80% от енергията, от храните, които се консумират, а се приемат само 5% въглехидрати.

При този режим започва разграждане на мазнините в черния дроб при минимален прием на въглехидрати, тъй като се получават се кетонни тела, които се използват вместо глюкоза за енергиен източник. Този хранителен режим е разработен преди 100 години за лечение на епилепсия и сега набира популярност за намаляване на теглото.

При клинични изследвания се получават положителни резултати за бързо сваляне на килограми, включително и на апетита. Оказва влияние и на хората за контролиране на диабет и при неврологични проблеми. При този режим, обаче, се изключват цели групи храни. Диетата изключва консумацията на всички зърнени храни и продукти от тях (като хляба и тестените изделия, например), картофите, в някои случаи моркови и цвекло, плодовете са ограничени, както и растителнителните мазнини като слънчогледово, рапично олио и др.. Разбира се, захарта и захарните изделия, безалкохолните напитки също са изключени.

Този режим включва много месо, тлъсто и червено месо, различни видове месни продукти като наденици и бекони, риба и яйца, заедно с млечни масла, сметана, мас, кокосово масло и др. При дълготрайно прилагане (повече от 2-3 месеца) на този режим има сериозни рискове за здравето, казва д-р Петрова и посочва, че се развива недостиг на много минерални вещества - магнезий, калий, калций и се препоръчва приемът им като хранителна добавка.
Освен това има дефицит и на хранителни влакнини, които влияят върху микрофлората в червата. Затова д-р Петрова препоръчва умерено, балансирано хранене, което трябва да ограничава въглехидратното хранене за сметка на умерено увеличение на мазнините, но без да бъдат изцяло изключени въглехидратите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35
Снимката е илюстративна, архив.

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска”

Отлага се началото на ремонта на ул. "Опълченска", съобщиха от Столичната община. Планира се изграждане на три платна за движение, нови тротоари и улично осветление. На 16 юли 2024 г. започва разширението на столичната ул. "Опълченска" Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица Живеещи в района на улица..

публикувано на 16.07.24 в 06:10

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31