Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов (Олег в „Зелената книга“): Нужен е кураж да промениш човешките сърца

Какво остана извън общественото внимание - в последното интервю на актьора пред Катя Василева, часове преди да отлети обратно за Сан Диего

Ново национално чувство на гордост, вълнение и оптимизъм завладя страната ни след качването на Димитър Маринов на сцената на „Dolby Theater“ с българския флаг, като част от екипа на „Зелената книга“, отличен с „Оскар“ за най-добър филм, поддържаща роля и най-добър адаптиран сценарий. 

Кинотворбата е едно от забележителните постижения на 2018 г. - след премиерата и наградата на публиката в Торонто, има в актива си над 40 награди и повече от 80 номинации, включително и в пет Оскарови категории, от които печели три.

Седмица след церемонията по връчването на „Оскарите“, Димитър Маринов беше специален гост на 23-ия София Филм Фест, за да се срещне с българската публика. Нямаше българин, който да не иска да го поздрави за успеха или поне да се докосне до него. 

Силата на очарованието нарасна, когато стана ясно колко земен, емоционален, искрен и позитивен е Димитър Маринов. Медиите се надпреварваха за лични срещи с българската звезда в Холивуд. Не по-малък беше и интересът на институциите. Какво остана извън общественото внимание, кой е Димитър Маринов извън сцената и „Оскарите“ и какво го доведе обратно в България - отговорите потърсихме в предаването „Кой кой е“.

Повечето от въпросите към мен бяха за славата и успеха. Но никой не ме попита какво иска Димитър Маринов и защо се върна. Дойдох, защото ми липсва България, липсват ми приятелите, атмосферата и надеждата, с която се работи тук. Също така, исках да дойда, за да дам на колегите си смелост и кураж, че може, че става, че нещата се случват и са постижими за всеки," каза Димитър Маринов.  

"Съжалявам, че нямах възможност да отделя достатъчно време на студентите и да поработя с тях, както и да се видя с хората по улицата. Тези лични контакти за мен са много по-важни, за да мога да покажа, че Димитър Маринов не е онзи от сцената с "Оскара", холивудският актьор, и че не е по-различен от всеки един в нашите театри, кино и телевизия.

Но и имаше и едно друго чувство от страна на институциите, които вероятно се почувстваха по някакъв начин застрашени, че ще им бръкна в супата с моята лъжица и ще им разбъркам нещата. Но не е така. Аз съм просто още едно мнение, друга гледна точка. И като актьори навремето ние дори бяхме насърчавани от проф. Крикор Азарян да опитваме и пробваме различни супи в нашата индустрия. И в САЩ това е много силно развито, а тук дори още го няма като начин на мислене“.

Още с влизането си в кинозалата, преди представянето на „Зелената книга пред българската публика, Димитър Маринов беше видимо много развълнуван и с насълзени от емоция очи, искрен и трогателен като дете. Попитах го за какво си е мислел, докато върви по стълбите към сцената.

„Усещането в кино „Люмиер“ беше значително по-силно и истинско, отколкото на „Оскарите," отговори той. 

„В кино „Люмиер“ ми дадоха сцената и ме чакаха да изляза там. При „Оскарите“ не беше така. Признанието и любовта, с които публиката очакваше аз да сляза по стълбите, да се появя и да ме видят на живо, да ми стиснат по-късно ръката и да ме прегърнат - това ме накара да се почувствам толкова изпълнен и щастлив. Както знаеш, аз не можах да се сдържа и се разплаках съвсем откровено, мислейки си дали наистина я заслужавам цялата тази любов. Откровено да ти кажа, това как истинските обикновени хора преживяха всичко заедно с мен, е спомен, който никога няма да изчезне от съзнанието и сърцето ми.“

Целия разговор с Димитър Маринов за пътя му до „Зелената книга“, важните приятелства в живота, мястото на театъра и цигулката в неговия ден, както и онова, което ще разказва на близките и 5-годишния си малък син за България след това завръщане в родината - чуйте в записа на предаването „Кой кой е“ в звуковия файл.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00