Роден е на 9 декември 1942 г. в София. Макар и труден, пътят му като че ли е предначертан и колкото и да се опитва да завие в друга посока, съдбата винаги го връща в руслото на изкуството. Там, където ще изгрее звездата, която продължава и до днес да свети ярко със своя светлина.
Той може би е най-голямата звезда в страната, най-обичаният актьор и истински секссимвол. Неслучайно му казват българският Ален Делон. Ролята на майор Деянов, в култовия за времето си сериал "На всеки километър", го изстрелва в звездната актьорска орбита, където е и до днес. Вече е ясно, че той е Стефан Данаилов. Ламбо. Мастера.
Изключително вълнуващ, респектиращ, вдъхновяващ и все така способен да накара всяко женско сърце да спре за миг. Не му е било мечта да става актьор, но след дълго чудене накъде да тръгне, през 1963 г. влиза в класа по актьорско майсторство на проф. Стефан Сърчаджиев. След неговата смърт Данаилов учи при Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов.
Останалото, както знаем, е история. Всяка история, обаче, започва от детството, а това на Стефан Данаилов е свързано с едно от най-старите училища в София - "Васил Априлов", където, след пердах още по време на първото междучасие, започват първите приятелства на актьора със съучениците му. Щуротиите са толкова много, че в бележника на Ламбо пише: "Намалено поведение с три единици за хвърляне на ученик през прозореца".
София, тази от спомените на Стефан Данаилов, е хубава и спокойна, предразполагаща за разходки до късно. Младият Данаилов, обаче, искал да става моряк, защото и до днес много обича морето, но и защото...много му харесва моряшката униформа. Когато разбира, че трябва да служи три години, на мига се отказва.
След казармата влиза във ВИТИЗ и открива това, което най-много обича - актьорската игра. Според тогавашния закон завършилите се разпределят в провинциалните театри и така Стефан Данаилов, който завършва през 1967 г., попада в Пловдивския театър. Още във втори курс снима "Понеделник сутрин" с Пепа Николова, който обаче е спрян. Преди ВИТИЗ пък се е снимал в "Инспекторът и нощта".
След участието в ролята на Иван Загубански от филма „Първият куриер“, е избран за филма „На всеки километър“ и звездата на актьора започва да грее все по-силно.
Дълги години снима, докато един ден Апостол Карамитев не му казва, че актьорът се развива в театъра и Ламбо отива във Военния театър, като оттогава съчетава сцената и киното.
Казва, че винаги е гледал реалистично на това, което му се случва и е играл колкото може повече, защото е обичал работата си.
Споделя, че филмите, правени преди години, още са актуални. Дори и сега открива нови теми за размисъл в някои стари ленти – като темата за бягството от затворената система в „Дами канят“, поднесена неусетно и деликатно. Допълва, че в актьорската професия най-трудното е да задържиш нивото си и да подбираш правилно ролите си.
С какво е ангажиран Стефан Данаилов днес, кога се връща на сцена и кой репетира в съседната стая – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..