Скандалът, добил известност като "Целувкагейт", заради който временно беше отнет лицензът на Кубрат Пулев в щата Калифорния, тепърва ще има своето развитие. Докато го следим, обаче, решихме да разберем как стоят нещата юридически. Наш събеседник беше адвокат Силвия Петкова. Тя има и специализация по английско право и право на Европейския съюз по съвместна програма на Софийския университет и Кеймбридж. Участва и в създаването и на законодателни актове.
Оказа се, обаче, че ако попитаме един юрист какво представлява тази толкова коментирана целувка според законодателната рамка у нас, отговорът ще е: “Зависи“.
Адвокат Петкова поясни, че това е така, защото всички видове сексуални посегателства се разглеждат от гледна точка на всеки един конкретен случай и нещата, които виждаме пред камера, може да изглеждат по един начин, но зад кулисите да са съвсем други.
Това, което виждаме от камерата, според една част от практиката в България, Европа и по света, е сексуален тормоз, за друга част от съдебната практика може да бъде счетена като акт на фамилиарничене между двама души, които се познават. Въпросът е да се установи първо тези хора познават ли се, налице ли е съгласие за тази цел, целувката приятелска ли е и дали тя представлява сексуален акт, коментира адвокат Петкова.
В основата на преценката дали даден акт представлява сексуално посегателство, стои само и единствено съгласието.
Това, че се намираме на Балканите, посочи адвокат Петкова, оказва доста сериозно влияние, защото, конкретно в България, когато една жена стане жертва на сексуално насилие или сексуален тормоз, домашно насилие, престъпление против половата ѝ неприкосновеност, обичайно една немалка част от коментарите под съответната статия за новината е, че тя е лека жена, че тя си го е изпросила, че по някакъв начин не е задоволила желанията на своя партньор, или е показала спрямо други хора желание за осъществяване на интимен контакт и някой друг е преценил, че тези желания се отнасят за него.
Адвокат Петкова даде пример с това, че когато на едно парти една жена да проявява интимни желания към 100 мъже, когато сто и първият от тях я опипа, прегърне, целуне или по някакъв начин извърши сексуално действие, това ще бъде сексуален тормоз.
Адвокат Петкова поясни, че сексуалният тормоз е уреден в Закона за защита от дискриминацията и се смята, както и в европейската практика, че сексуалният тормоз във всички случаи е дискриминация на основа на пола.
Това означава, че не само жена може да пострада, има и случаи, когато мъже страдат от сексуален тормоз и домашно насилие.
Въпреки това, по-често в България пострадалите са жени, но доста рядко те подават сигнал, защото ги е страх или ги е срам.
Темата за сексуалното насилие в българското общество е табу и нещо, което трябва да остане в семейството или между двамата души, между които се е случило, каза адвокат Петкова и посочи, че повечето хора не знаят какво точно значи сексуален тормоз, а това е всеки акт от сексуално естество, който е нежелан.
Оказва се обаче, че целувката на Кубрат Пулев неслучайно може да се нарече „българската целувка“, защото у нас, според практиката на адвокат Силвия Петкова, тя не е нещо, което представлява проблем. В хода на обсъжданията много жени споделили пред адвокат Петкова, че не се случило кой знае какво и ако потърпевшата не е харесала това, което е станало, би могала да удари шамар на Кубрат. Жените, обаче, в по-развитите държави знаят как да си търсят правата и това е по съдебен ред, не чрез насилие, обясни адвокат Петкова. Още повече, че според българския закон шамарът е лека телесна повреда.
Знаят ли, наистина, жените в България как да търсят правата си по съдебен ред, достатъчни ли са законовите разпоредбите у нас, за да бъдат защитени засегнатите лица и защо лисва практика в съдебната система, свързана с подобни случаи – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..