Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целувката като сексизъм

Темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица е целувката. След като стана ясно как изглеждат нещата, според закона, днес обръщаме внимание на женската гледна точка. Интересен факт е, че няколко седмици след скандалната целувка на Кубрат Пулев с Джейн Суши, мистър България 2009 Мартин Мартинов изненадващо беше целунат от холивудската звезда Ума Търман, като случката беше уловена от папараци, а никой дори не прави намеци за сексуално посегателство.

Гергана Куцева от Българския фонд за жените определя целувката на Пулев като сексисъм и злоупотреба с личното пространство и автономията на тялото на една жена. Независимо от това как продължава разговора, как тя изглежда, какво работи и прочие, трябва да оставаме фокусирани върху първоначалната ситуация.

По думите ѝ жестът на целувката показва неуважение освен към автономията на тялото, също и към авторитета на жената като професионалист, който върши работата си. На трето ниво той е злоупотребил с властта си на знаменитост. Има много други жестове, които са приятелски и могат да покажат радост, но целувка в устата се случва между хора, които са в интимна близост, казва Куцева. Според нея си има закони, но дори и да няма такива, има цивилизационни правила, свързани със съгласието. Гергана Куцева от Българския фонд за жените

Дебатът, който се разрази в България, показва, че ние нямаме чувствителност към съгласието, обясни тя и допълни, че ако имаме чувствителност към съгласието на другия, не бихме направили това, което не бихме искали да се случи на нас.
Според нея у нас мъжете от малки са учени, че са силните, а жените, че са слаби и трябва да са смирени и да приемат всичко.

Следващото нещо от тази проява на сексизъм е прехвърлянето на отговорността върху жертвата (с твърдения като това, че мъжете са по-първични и не могат да контролират емоциите си и т.н.). Това, според нея, прераства в неравенство в свободата - това как могат жените да се обличат и какво поведение да имат, както и свободата да се изявяват в различни области. Въпросът е, че ние сме свикнали с определени порядки и стереотипи, които ако ги обърнем на обратно, звучат шокиращо и страшно и неприемливо, казва Куцева.

Тя цитира и данни на Евробарометър, които показват, че българите са рекордьори в ЕС по стереотипи - над 80% от мъжете и жените в България смятат, че мястото на жената е в кухнята и в грижата за дома, а ролята на мъжете е да печелят пари. В това проблем няма, ако така са се разбрали в семейството, но това е проблем пред възможностите за изява, защото има сериозни очаквания към жените да станат майки, след това колко време прекарват с децата си и т.н.

За да се излезе от стереотипите, най-малкото може да се спре да се обяснява, че мъжете помагат на жените си в домакинството, защото те би следвало да са отговорни наравно с партньорката си за целия домашен бит - еднаква отговорност към децата, към дома, към домакинстването и всички дейности, които съпътстват живота ни. Не трябва да очакваме, че те са приоритетно женска работа.

Стереотипите се променят бавно и затова е важно да бъдат правилно възпитавани децата. Това, на което можем да научим децата си, е уважението и запазване на достойнството на другите хора. Уважението към личните граници, съгласието, както и това да бъдат отговорни за постъпките си.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В анкетата на Луиза Лазарова пък може да разберете и какво мислят столичани за целувката.

Последвайте Радио София и в Instagram Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51