Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Утро в Брюксел: От "хелоуин" отсрочката за Брекзит до най-добрите кметове

| обновено на 11.04.19 в 12:04
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 11 април столицата на Белгия е слънчева (напук на всички, които - малко по британски - обичат да се оплакват от времето тук). Хората бързат, като във всеки голям град. Имат си свои грижи, свои малки битки. И въпреки че именно в техния град се взимат голяма част от решенията на високо равнище, те не живеят толкова с мисълта за Брекзит, колкото за градските проблеми, свързани с транспорта, ремонтите по улиците, задръстванията. Свикнали са с постоянните мерки за сигурност, с отбиването на движението, за да мине поредната делегация.

Е, вчера делегациите тук бяха много. Лидери на 27-те държави членки се събраха (за пореден път), за да обсъдят (поредната) молба на Тереза Мей (чeсто напоследък наричана Theresa June, a  от днес може би Theresa October). Защото след дълго обсъждане при закрити врата в сградата на Съвета на Европа, хапвайки (менюто беше надълго и нашироко обсъждано от чакащите журналисти), европейските лидери дадоха отсрочка на Великобритания за излизане от ЕС до 31 октомври - перфектният компромис между това, за което настояваше Еманюел Макрон (който снощи е говорил последен при изслушването на държавните глави на кръглата маса), а именно края на юни, и мнението на Ангела Меркел, което клонеше към 2020-а. Доналд Туск обяви решението с уморено и леко безизразно лице с коментар, че срокът е по-кратък от това, което той е очаквал. За сметка на това, Тереза Мей кипеше от енергия и заяви, че тя смята, че Великобритания ще "смогне" по-рано от този срок. Но реално погледнато, нищо не е променено. Всички опции са възможни. И все пак, най-вероятно Великобритания ще участва в изборите за Европарламент в края на май, ще има свой еврокомисар и ще гласува за всяко решение в ЕС, защото си остава пълноправен член (до осъществяване на противното). Сега всички очакват какво ще се случи в британския парламент, а междувременно беше посветено много телевизионно време на какви ли не странични любопитности като еднаквите сака на Ангела Меркел и Тереза Мей - и двете точно в нюанса на синия фон на знамето на ЕС. 

Барт Сомерс – кмет на Мехелен се ръкува с колегата си от Анкона Валерия Маринчели Снимка: Лили ГолеминоваДруго интересно събитие стартира вчера в Брюксел - 134-тата сесия на Европейския комитет на регионите, която събира кметове от страните-членки и дава мнения от градска и регионална гледна точка по важните европейски теми. Този път основните теми са свързани с интеграцията на мигрантите (беше официално приета инициатива в тази насока) и с дебата за фундаменталните права и ценности на Обединена Европа. Добрите градски практики бяха споделени от двама кметове - победители във връчваната от 2004-та на всеки две години награда World Mayor. Настоящата носителка на титлата е Валерия Манчинели, първата жена кмет на Анкона (Италия) - една изключително дейна дама на 63 години, която вече втори мандат ръководи пристанищния град. Говори само италиански, но пък е изключително компетентна, точна в отговорите си и ясна в принципите си. Получава отличието заради факта, че успява бързо да "измъкне" града от кризата, да възобнови голяма част от затворените докове и корабостроителници, заради туристическия напредък и заради успехите си в управлението на този 100-хиляден град, в който живеят над 13 000 чужденци.

Значи Вие ми взехте наградата - с тези думи и усмивка предишният носител на приза World Mayor Барт Сомерс стисна ръката на Валерия Манчинели. Той е кмет на Мехелен (между Брюксел и Антверпен) от 19 години - рекорд за Белгия, и трансформира града от място с много лоша слава, висока престъпност и силно етническо напрежение в пример за реална успешна интеграция. По думите му, в Мехелен процентно има повече мигранти отколкото "Орбан има в Унгария", но верният път е в интеграцията на всички нива (училища, в които да учат децата на миграните не само в периферните квартали, но и в престижния център), в подобряване на условията за живот в града на всички и в еднаквото отношение.
Чуйте включването на Лили Големинова в "Радиокафе".
И очаквайте специалното интервю, което Барт Сомерс даде за Радио София.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57