Когато се срещнахме със Зоя, тя току-що беше взела поредната си награда от конкурса за участие в програмата “Спортни таланти”, но след това ѝ се наложи да се справи с предизвикателството на един обикновен софийски тротоар. Освен липсващите тротоарни плочи, наклонената повърхност, по която Зоя трябваше да се придвижи, беше полуразрушена, парапет липсваше и като цяло пътят напред без чужда помощ беше невъзможен.
Зоя, която се подготвя за състезания в Холандия, ни разказа, че там всичко е достъпно за хора с увреждания и проблемът с придвижването, който се среща у нас, не съществува.
Ние се свързахме с Калоян Карамитов, координатор "Градска среда" на общинската инициатива "Визия за София", за да разберем до каква степен е достъпна столицата ни за хора с увреждания и какви мерки се предвиждат в тази насока за хората, които се нуждаят от специфична инфраструктура.
Той призна, че в сравнение с някой от големите европейски градове, вероятно столицата ни изостава по отношение на достъпността, но през последните няколко години усилено се работи средата да се пригоди, за да могат хората в неравностойно положение не само да се придвижват, а и да се ориентират в самата среда.
Карамитов посочи, че едно от най-важните задачи при планиране на средата, е инфраструктурата да се разглежда като една цялостна информационна система, която да взаимодейства с хората.
Най-голяма стъпка в посока създаване на цялостно достъпна среда в града, обясни Карамитов, е Стратегията за достъпна градска среда, която предвижда да не се издава Акт 16 на сгради, които не са изградили съоръжения за достъпност за хора с увреждания, което ще важи за всички сгради в София.
Той допълни още, че новата наредба на НАГ за градската среда, по която се работи в момента, ще включва всички елементи от градската среда, в това число лампи, кошчета, скосявания, стълбища и подходи на сгради, като ще бъдат предложени съответни критерии за изпълнението им, за да може когато се ремонтира или облагородява дадено пространство, да бъде осигурена достъпна среда за всички ползватели.
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..
Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..
Това, че се върви към съставяне на правителство, е резултат не толкова на промяна на политическите нагласи между париите, колкото до това, че трябва да бъде решен проблемът с бюджета, коментира пред Радио София политологът и преподавател Георги Проданов. "Има и поредица от неща, които наистина налагат съществуването на едно действащо..
Ако досега не сте попадали на израза "Три жени на микрофона", може да си помислите, че става дума за радиопредаване, но тази есен много българи в Германия, Обединеното кралство, в Белгия, Австрия, Франция можаха да посетят и да се посмеят на стендъп шоуто "От България с любов" на Оля Малинова, Ива Тодорова и Красимира Хаджииванова...
Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил. "История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по..