За жанра "Научна стендъп комедия" гостуват Невена Христозова (научен комуникатор, създател на научно-комуникационния проект Scircle), Наско Стаменов (учител по химия, комуникатор на науката, неколкократен финалист на FameLab)и Борис Яначков (студент по химия, финалист, победител на FameLab 2018), а д-р Савина Стоицова - епидемиолог в Националния център по заразни и паразитни болести и финалист в конкурса за комуникация на науката FameLab говорим „За ваксините и хората“ от научна гледна точка и в полза на нашето здраве.
Началото на научната стендъп комедия е поставено преди около десетилетие в Кембридж, разказа Невена Христозова. Във формàта учените (се опитват да) разказват за своите занимания в лабораторията, за своите науки, но по достъпен и най-вече по забавен начин. От миналата година този формат е и в България. Досегашните събития показват, че хората имат глад за наука и за комедия, усмихва се Невена: Подгответе се за час с истории, от които ще се появат коремни болки от смях.
Не е задължително лекторите-артисти да говорят конкретно за собствената си наука, обясни Наско Стаменов. Тема за разказ може да стане дори и научното предизвикателство да се разбере скоростта, с която пингвини отделят екскрементите…
Боби Яначков обеща под чадъра на научната стендъп комедия на 9 май да разгледа народни поговорки от научна гледна точка. Звучи интригуващо, нали?
Чуйте целия разговор с Невена Христозова, Наско Стаменов и Борис Яначков.
Гледайте ги на 9 май от 19 часа в зала Нетера Космос в рамките на Деветото издание на Софийския фестивал на науката.
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..