Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рано е да говорим за ефективно лекарство срещу Болестта на Алцхаймер

Какво следва в медицината и какъв е очакваният медицински напредък, коментираха в предаването "Радиоприемница" биолозите д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин.

България започна да разбира, че трябва да се инвестира в наука и че това е една основа за развитие на всяка една страна. Това създава възможности за финансиране по различни проекти и младите учени могат да се занимават с решаването изключително интересни проблеми и да търсят отговори на въпроси, които вълнуват хората по цял свят, заяви Александър Атемин  - докторант в Института по молекулярна биология и работи в областта на развитието на различни процеси в клетъчно ниво. Една от възможностите да се изучават процесите, които възникват при определени заболявания и проучването на лекарства за тях.

По повод усилията за овладяване на Болестта на Алцхаймер, Атамин посочи, че се работи усилено по различни видове лекарства, но все още няма краен продукт за това заболяване. Надеждите са до 10-15 години да бъде постигнат по-сериозен напредък в тази област.

Д-р Петър Ефтимов разказа за предстоящия форум "Какво следва в медицината", който ще се проведе на 12 май в зала "А1 Арена". Той засегна и въпроса с разработването на механизъм за "насочване" на клетките на имунната система на човека, чиято задача е да унищожават променените ракови клетки. Д-р Ефтимов изтъкна, че вече има две такива одобрени терапии и изрази надежда в бъдеще този тип терапия да стане широко достъпна и да се прилага при много видове тумори. 

Д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин са финалисти в конкурса за комуникация на науката FameLab. Двамата ще бъдат лектори в събитието "Какво предстои в медицината".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Промяната започва от нас, казва всеки доброволец

Подлез на "Цариградско шосе" грейна от работата на Николай Петров-Glow и студенти

От мрачния и неподдържан подлез на автобусна спирка „Изток“ на „Цариградско шосе“ няма и следа. Сега на негово място минувачите се наслаждават на пъстро изрисуван подлез, дело на графити артиста Николай Петров-Glow. Приятната промяна е част от проекта „Net zero on campus“ в Стопанския факултет на Софийския университет, с участието на..

публикувано на 16.08.24 в 17:58
Светослава Симеонова и Емили Караколева

Следващите български младежки делегати към ООН са Емили Караколева и Светослава Симеонова

За 18-а поредна година след конкурс бяха определени двамата официални младежки представители на България към Организацията на обединените нации (ООН). За следващия мандат – 2024-2025 година, българските делегати са Емили Караколева и Светослава Симеонова. И тази година конкурсът се проведе в четири кръга. До последния достигнаха 7..

публикувано на 16.08.24 в 16:35
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: С реториката на шоумен Тръмп и пред Мъск каза каквото поиска

В началото на седмицата кандидат-президентът на Републиканската партия Доналд Тръмп даде двучасово интервю пред предприемача милиардер Илон Мъск в социалната му мрежа Екс (Х). Въпреки първоначалните технически проблеми, разговорът беше проследен от над 1,3 млн. слушатели. Доналд Тръмп много умело използва своята реторика на шоумен, за да..

публикувано на 16.08.24 в 15:18

Момичетата на София - първият женски клуб за преживявания у нас

Момичетата на София е първият женски клуб за преживявания у нас. Идеята за Girls of Sofia се е породила през април 2023 година, когато случайно Томи Томова е попадала на уютно ателие в центъра на София, което в момента провежда уроци по керамика. "Момичетата на София "ЕООД е онлайн платформа, предоставяща на ползувателите възможност да посещават..

публикувано на 16.08.24 в 13:43

Важно ли е да знаем какво е медийна грамотност и с какво е полезна тя?

Медийната грамотност е постоянна и трудна цел за всеки, нужно е да се полагат усилия, за да се използва. За какво ни е необходима тя? За да правим по-добри и информирани избори за нашия живот. Медийна грамотност е способността да се достъпва, оценява и интерпретира медийното съдържание и умението да се общува с него. Тази дефиниция даде преди..

публикувано на 16.08.24 в 11:39

Мащабният фестивал "48 часа Варуша юг" отново завладява старата столица

Мащабният фестивал „48 часа Варуша юг“ отново ще завладее Велико Търново. Тазгодишното издание се провежда между 16 и 18 август, а програмата му е изпълнена със събития от всяка сфера на културата. Зад „48 часа Варуша юг“ стои културният център ТаМ, чийто съосновател Галин Попов над 10 години вече работи по събитието. Тази година се..

публикувано на 16.08.24 в 11:05