Изборите за членове на Европейския парламент вече приключиха, окончателните резултатите са ясни почти навсякъде в Eвросъюза, и все по-ярко започва да се поставя въпросът каква политика ще прокарват бъдещите ни представители в Европа. По темата, в студиото на Радио София, разсъждаваха студенти в специалност "Европеистика" на СУ "Св.Климент Охридски".
Според Александра Ваковска, на тези избори не би трябвало да има печеливши и губещи. Защото: "печеливши са гражданите, които са излезли и са гласували, и които правят промяната". Александра очаква в бъдещия Eвропарламент да има по-добро сътрудничество между представителите на отделните политически фракции, за да може Европа да стане още по-силна и по-демократична. В същото време студентката не смята, че новите евродепутати ще променят досегашните "две скорости" на Европейския съюз. Логиката на нейните разсъждения е в разбирането, че "Европа на две скорости дава време на страните в периферията да достигнат възможностите на тези в ядрото, защото различията между тях няма как да бъдат преодолени изведнъж".
Росица Лилова, също студент по "Европеистика" в СУ "Св. Климент Охридски", каза, че разпрeделението по политически групи в Европейския парламент ще покаже в каква посока ще върви Европа оттук-нататък.
- С пускането на бюлетината, вие какво послание оставихте в мислите и действията си?
Александра Ваковска: "Аз оставих призив за Еворпа на младите, Европа на можещите, Европа на демократите".
Росица Лилова: "Аз пък оставих посланието за една Европа, която не обръща гръб на постиженията, направени досега, не се връща, а върви напред и продължава да се развива обединена и силна в интерес на своите граждани".
- Кои са по-важните постижения на стария европарламент, какво трябва да довърши новият и - какви трябва да са приоритетите?
Александра Ваковска: "Постиженията на ЕП са много, но едно от най-големите, може би, е в областта на околната среда, с приетата директива за депонирането на отпадъците, взето на 30 май 2018 г. Според мен, в страните в периферията на ЕС тази директива по-трудно се налага, но с времето и това ще стане. Друго постижение е, че в присъединителния процес всяка държава приема общата законодателна рамка на ЕС".
Росица Лилова: "Двойният стандарт при храните е едно от добрите решения на предходния Европейски парламент. Сега трябва да се продължи работата по т.нар. пакет "Мобилност", в който и България се припозна. Новите ни евродепутати трябва да довършат своята мисия за защита на интереса на българските превозвачи. Друго предложение, което трябва да се гласува, е за европейската армия".
Александра Ваковска: "Всъщност, едно от постиженията на миналия парламент е гласуването да се отделят средства в европейския бюджет за армия. Досега таково нещо не беше правено. Отделянето на средства е стъпка към създаването на обща европейска армия, добро начало към по-добра защита на европейския континент. Въпросът, който, може би, стои пред новия ЕП, се състои и в това как да разберем по-добре Европейския съюз, как да не го приемаме само като източник на парични фондове, а повече като дух, култура, изкуство. Смятам за важно да приемем приемем, че ние сме нещо повече от една структура, ние сме едно семейство".
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..