Изборите за членове на Европейския парламент вече приключиха, окончателните резултатите са ясни почти навсякъде в Eвросъюза, и все по-ярко започва да се поставя въпросът каква политика ще прокарват бъдещите ни представители в Европа. По темата, в студиото на Радио София, разсъждаваха студенти в специалност "Европеистика" на СУ "Св.Климент Охридски".
Според Александра Ваковска, на тези избори не би трябвало да има печеливши и губещи. Защото: "печеливши са гражданите, които са излезли и са гласували, и които правят промяната". Александра очаква в бъдещия Eвропарламент да има по-добро сътрудничество между представителите на отделните политически фракции, за да може Европа да стане още по-силна и по-демократична. В същото време студентката не смята, че новите евродепутати ще променят досегашните "две скорости" на Европейския съюз. Логиката на нейните разсъждения е в разбирането, че "Европа на две скорости дава време на страните в периферията да достигнат възможностите на тези в ядрото, защото различията между тях няма как да бъдат преодолени изведнъж".
Росица Лилова, също студент по "Европеистика" в СУ "Св. Климент Охридски", каза, че разпрeделението по политически групи в Европейския парламент ще покаже в каква посока ще върви Европа оттук-нататък.
- С пускането на бюлетината, вие какво послание оставихте в мислите и действията си?
Александра Ваковска: "Аз оставих призив за Еворпа на младите, Европа на можещите, Европа на демократите".
Росица Лилова: "Аз пък оставих посланието за една Европа, която не обръща гръб на постиженията, направени досега, не се връща, а върви напред и продължава да се развива обединена и силна в интерес на своите граждани".
- Кои са по-важните постижения на стария европарламент, какво трябва да довърши новият и - какви трябва да са приоритетите?
Александра Ваковска: "Постиженията на ЕП са много, но едно от най-големите, може би, е в областта на околната среда, с приетата директива за депонирането на отпадъците, взето на 30 май 2018 г. Според мен, в страните в периферията на ЕС тази директива по-трудно се налага, но с времето и това ще стане. Друго постижение е, че в присъединителния процес всяка държава приема общата законодателна рамка на ЕС".
Росица Лилова: "Двойният стандарт при храните е едно от добрите решения на предходния Европейски парламент. Сега трябва да се продължи работата по т.нар. пакет "Мобилност", в който и България се припозна. Новите ни евродепутати трябва да довършат своята мисия за защита на интереса на българските превозвачи. Друго предложение, което трябва да се гласува, е за европейската армия".
Александра Ваковска: "Всъщност, едно от постиженията на миналия парламент е гласуването да се отделят средства в европейския бюджет за армия. Досега таково нещо не беше правено. Отделянето на средства е стъпка към създаването на обща европейска армия, добро начало към по-добра защита на европейския континент. Въпросът, който, може би, стои пред новия ЕП, се състои и в това как да разберем по-добре Европейския съюз, как да не го приемаме само като източник на парични фондове, а повече като дух, култура, изкуство. Смятам за важно да приемем приемем, че ние сме нещо повече от една структура, ние сме едно семейство".
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..
В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..
Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...
В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..
Столичната община и Българската академия на науките ще създадат регистър на бездомните хора. Идеята за този регистър е на БАН от Института за изследване на населението и човека, които се включват в един европейски проект, който има за цел да направи статистика за бездомните хора в Европа. Регистърът касае само бездомните хора в София. Проектът се..