Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да превърнем колата си в кемпер - "път за бягство" от града и стреса

Снимка: Лили Големинова
Ще ви разкажем за един от гостите на пътуващото ни Радиокафе - те всички са интересни, но концепцията, за която той разказва, е много инстригуваща и много актуална, имайки предвид наближаващото лято. Името му е Васко Минев, а концепцията се нарича Car2Camp, тоест как да трансформираме автомобила си в кемпер. Мисия невъзможна?! Напротив.

"Напълно възможно е, като колата може да е почти всякаква (като модел и тип). Това е трансформация, която дава възможност на любителите на природата и на къмпингуването, без особено големи вложения и без никакви технически промени на автомобила,  да станат част от този все по-популярен лайфстайл" - така започва разговора ни с Васко Минев.
Васко Минев
Вариантите са два - ако притежавате джип или SUV, добавяте палатка (която обикновено побира двама възрастни и едно дете), която се монтира нормално на багажника на колата, и "нашата мобилна кухня в багажника и ето как автомобила, който си ползвате всеки ден, в края на седмицата се превръща в кемпер, при това с едно добро ниво на комфорт, защото имате прекрасно място за спане далеч от земята, където има влага и пълзящи твари всякакви, и компактна кухня с всичко необходиммо за един български мастър шеф" - с усмивка разказва Васко Минев.

Има и вариант Б - за хората с малък или среден клас коли -  "за тях предлагаме ремарке, наша разработка, уникално за Европа (с полиетиленово тяло), оборудвано с палатка, в която спите и отново мобилна кухня. Закачате ремаркето и тръгвате, с обикновена шофьорска книжка, защото ремаркето е до 750 кг" - отново думи на госта ни, който добавя, че работата по целия проект Car2Camp е продължила около година, но сега започват реално производство (като при това почти всичко се произвежда и сглобява в България). Трансформацията не е копи-пейст, а оригинална, тяхна си - "но подозирам, че нас ще копират" - уверено коментира гостът ни.

Мобилна кухняИнтересът към Car2Camp е много голям, но Васко Минев отдава този факт и на общия процес на изграждане на този тип култура у българина. "Е, малко със закъснение, но и ние тук, в България, все повече искаме да избягаме от града и стреса, да бъдем някъде сред природата в естествена среда, истински здравословна - и физически, и психологически". А е и добре за бюджета, ако го сравним с ходене на хотел или покупка на кемпер или каравана.

И на финала едно добро обобщение от госта - "ако хората имат било каравана, било кемпер, било Car2Camp, то само ще ги кара да тръгват, да пътуват и да очакват с нетърпение всеки уикенд да бъдат някъде... или да планират по-дълги пътешествия, ако разполагат с повече време. Това е един напълно нормален начин за прекарване на свободното време за един обикновен европеец. Този начин на пътуване и почивка ще направи живота ви по-спокоен - а спокойствоето в наши дни е ключово!"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00