Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Валдемар - от Балчик, през София до Кондофрей

Как се отглеждат яребици и фазани на 40 минути от София

Започваме с историите от село Кондофрей, където спря пътуващото ни неделно "Радиокафе". На 40 минути от София, на 16 километра от Радомир, до селото, кръстено на белгийския благородник Конт (тоест граф) дьо Фрей, се намира най-голоямата в България ферма или по-точно казано, дивечовъдна станция за яребици и фазани. Гостува ни дамата, която е един от управителите, името й е Даниела Валдемар. Всъщност Валдемар е името на баща й, който е имал за кръстник немец. Но това е друга история.

Даниела е родена на морето (в Балчик), където татко й е изпратен на работа, когато е 12-годишна, семейството се връща в София. А сега, от 5 години, живее със семейството си в Кондофрей и всички се занимват с фермата. Причината - липсата на добри работници. Затова се захващат сами да правят всичко. В работата си включва и двамата си синове - така се научават на труд и че не всичко "идва наготово".

Даниела ВалдемарНо за фермата - тя съществува от 1997 година, в момента отглеждат по 6000 от яребиците и фазаните на година. Иначе капацитетът е за по 10 хиляди. Работят по заявки, с всички ловни дружинки в страната, но и с хора, които си купуват фазани "за колорит". Оказва се , че яребицата е по-трудна за гледане, докато фазанът е доста непретенциозен. "За яребицата периодът до едномесечна везраст е ключов - ако не се отглеждат правилно, много от тях умират. Тогава има различни ваксини, дават им се витамини - защото не е като в природата, сами да си ги набавят, хранят се със специален фураж" - изрежда Даниела Валдемар.

Не сме свикнали много да поглеждаме насам, към тази част от България, а е много красиво - вмятам аз. "Даже прекалено!" - възкликва гостенката ни и добавя, че въздухът е чист, има простор, не е презастроено. "Далеч сме от градовете и това е добре", смята тя. От София с новите магистрали стигат до Кондофрей за има-няма  40 минути - двойно повече са й били необходими, докато е живеела в центъра на София, а синът й е учел в Банкя.

Така че, ако решите да преокриете региона, разходете се и до тази ферма - добър пример за предприемчивост, с лека нотка на екзотика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община инвестира 1 млн. лв. в нова техника за паркове и градини

През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..

публикувано на 30.12.24 в 18:08

В София е регистриран нов случай на маймунска шарка

В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..

публикувано на 30.12.24 в 17:33
Маргарит Ралев

Търсенето между природата и техниката, между силното и слабото се отразява и в тенденциите при дизайна

Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..

публикувано на 30.12.24 в 17:24
Чипът Willow

Квантовите технологии ще променят живота ни в следващите години

В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..

публикувано на 30.12.24 в 16:15
Ивайло Кунев

Ивайло Кунев: Благодарността е ключ към поставянето и постигането на цели

Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..

публикувано на 30.12.24 в 15:36
Новогодишен концерт в София

Столичани посрещат нова година с концерт на пл. „Княз Александър I“

Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..

публикувано на 30.12.24 в 13:38
Снимки: Столична община

Специалисти от Музея на София реставрираха фонтана в градина "Буката"

В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..

публикувано на 30.12.24 в 11:05