Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Християн Бакалов за трилогията „Eternia” и желанията, които събуждаме в другите

Снимка: Facebook
Днес в предаването ни „Радиоприемница“, в което тази седмица ви запознаваме с лицата и акцентите на 27-ия Международен театрален фестивал "Варненско лято", наш гост беше Християн Бакалов. Той е съвременен танцов артист, а от 2009 г. има активно присъствие на международната сцена и е участвал в представления на световноизвестни хореографи като Иво Димчев, Ян Фабр, Жером Бел.

От 2014 г. разработва трилогия от т.нар. имерсивни (от лат.: потапящи) инсталации „Eternia”, вдъхновена от концепцията на Спиноза за „вечност“. След “Bright” и “Pure”, „Вечен“ е последна­та ѝ част. Артистът я описва като колективен ритуал, който поражда ситуация на повишена интимност и интензитет на усещанията.

Християн Бакалов

"Вечен" няма нищо общо с безсмъртието. Не искам да давам уроци на някого, да почвам да обяснявам какво е „Вечен“. Аз съм сготвил една много приятна гозба за утре и вдругиден  (07 юни, 08 юни – бел. ред.) и ако някой иска да види какво е моята вечност, как аз я виждам и усещам, да заповяда.

Тръгваме от сцената на Филиала, на всеки 10 мин. се влиза от 14:00 до 19:00 часа, а хората влизат по двама.

За този експеримент Бакалов обясни, че се случва след почти 30 години работа с различни артисти, със самия аз, който търся някакви нови, интересни форми, които съвремието налага по някакъв начин, защото изкуството започва вече да се намира в едно пространство, където виртуалното е много навлязло в ежедневието на младите. Не може живото изкуство да остане на същото стъпало. Аз мисля, че по някакъв начин ние също трябва да еволюираме, да отидем към една публика, която по начало не би дошла на нашите спектакли. Тази трилогия е една покана към всички хора, към тези, които нямат навика да гледат нещо по-съвременно и са по-класически настроени.

Зрителите няма да са пасивни, няма да са на един стол и да гледат едни други хора, които са пред тях и правят някакви неща. При мен публиката е наистина въвлечена в самото действие. Те стават по някакъв начин основните изпълнители на цялото действия. По този начин емпатията, която се поражда при всеки спектакъл между зрителя и изпълнителя, този път става обща. Ние сме всичките в една и съща ситуация. Няма го това разделение, тази невидима бариера между сцената и залата.

Има един човешки, личен контакт, който е в основата на цялата трилогия. Тя е фокусирана върху това какво е да си човек днес, какви са ценностите, които ни движат, желанията, които събуждаме в другите и те събуждат в нас. Тази ситуация, която аз съм приготвил, е специално направена така, че изведнъж да открием някакви нови неща, които не сме подозирали или да си спомним неща, които са били в миналото, в детството, едни честоти, които малко сме позабравили.

Целия разговор - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54