Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Багатурите възраждат традициите на прабългарите

Горан и Радостина Гънчеви
Снимка: baga-tur.com

Към историята и традициите на прабългарите води следващата среща в Радиоприемница с батир багаинът от Прабългарската школа за оцеляване "Бага-тур" Горан Гънчев и Радостина Гънчева - начело на амазонската група в школата.

„Бага-тур“ организират спектакли, лагери, обучения и семинари, които пренасят всички участници във времената на Средновековна България, а до летните лагери и укрепленията имат достъп всички деца и възрастни, които са готови да се обучат и да спазват йерархията.
Иначе Горан Гънчев е зооинженер по професия, изключително екстремен. Снима в наши и чужди рискови терени документални кадри в лов на диви животни. И тъй като от малък е обучен на всевъзможни бойни изкуства и владее до перфектност каскадите и джигитовката - няма проблеми с полета от височини, с агресията на диви зверове из саваната на Африка и по върховете на Хималаите, на „ти” е с тръпката от адреналина, който предлагат непроходими планини, бурни морета, реки и езера. Можем да го видим и в немалко български филми.

Догодина школата ни прави 20 години. За това време дейността ни се разрасна. Децата, с които започнахме тренировки – с коне и старобългарски оръжия, те пораснаха и водят свои деца. Групата на „Бага-тур“ е над 50 души – не крие радостта си Горан Гънчев. – Може би ние даваме това, които липсва или е дефицитно в съвременния технологичен свят.

Багатурите често са канени по събори на открито, близо до природата. Спектакълът им е представян и в чужбина.
През лятото се организират и едноседмични лагери за деца.

Жените в Средновековна България също имат своето място на база своите качества. Най-екстремната дама сред багатурите е Радостина Гънчева - отличен каскадьор, една от малкото жени в България, занимаващи се с волтижировка, т.е. правене на акробатични номера върху кон. Двамата с Горан Гънчев са съпрузи.
В плен на заниманията на майка си и баща си са и двете им дъщери - Рая (12 г.) и Елица (9). И двете тренират в детските групи на „Бага-Тур“. 

Добрата физическа форма се постига и поддържа с тренировки и със сърце – усмихва се Радостина Гънчева. – Нужна е любов, упоритост, постоянство. При нас искаме да покажем, че човешките възможности зависят и от целите, които си поставяме.

Радостина и другите жени в „Бага-Тур“ умеят да стрелят с лък, да боравят с бич, участват и на състезания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51