Александровска болница съвместно с онлайн платформата "Портал на пациента" продължават стартиралата през миналата година кампания за профилактика на внезапната сърдечна смърт„За всеки един удар на сърцето“.
В рамките на инициативата, от днес до края на седмицата (от 8.00ч. до 16.00 ч.) в Центъра за електрокардиостимулация към Кардиологичната клиника на болницата се провеждат безплатни профилактични прегледи.
Направления по НЗОК не се изискват, но е необходима предварително записване на тел. 02/ 9230 339.
От прегледите могат да се възползват и пациенти с ритъмни нарушения, рецидивиращо предсърдно мъждене, камерна тахикардия и сърдечна недостатъчност, които се нуждаят от имплантация на кардиостимулиращо устройство.
На специален щанд студенти медици раздават информационни материали за риска и превенцията на сърдечно-съдовите инциденти.
Над 70 000 българи годишно умират от сърдечно-съдови заболявания, като 70% от фаталните случаи са причинени от внезапна сърдечна смърт. По този показател страната ни е на първо място в ЕС, посочват специалистите от Александровска болница.
Информираността за тези заболявания е недостатъчна, а често те могат да преминат и без симптоми, коментира пред Радио София доц. д-р Кирил Карамфилов, началник на Отделението по инвазивна кардиология.
При близо половината от пациентите в риск сърдечният инцидент може да бъде предотвратен с поставянето на кардиовертер дефибрилатор - специално устройство, което следи сърдечния ритъм и спасява живота при настъпване на тежка аритмия. У нас обаче пациентите трябва да доплащат за интервенцията от 2500 до 5000 лева, защото НЗОК финансира частично имплантирането на устройството на част от пациентите, които вече са преживели внезапна сърдечна смърт, за да се предотврати повторен инцидент.
Още за симптомите, за тежестта на ритъмните нарушения и за поставянето на кардиовертер дефибрилатор - очаквайте в интервю с доц. Кирил Карамфилов в предаването "Часът на здравето" в неделя след 9:00 ч.
Проблеми с разделното събиране на отпадъците възникнаха в община Елин Пелин в началото на тази година, след като изтече договорът с една от организациите по оползотворяване на рециклируеми материали и тя започна да премахва контейнерите за разделно събиране от територията на общината. По време на тази дейност, обаче, организацията оставя много..
В община Костинброд през последните 10 години редовно се почистват речните корита. Проблем са и нерегламентирани сметища по самата река. Периодично се правят строги проверки, организират се кампании за опазване на природата. Това съобщи пред Радио София кметът на едноименната община Трайко Младенов: „Ние осъществяваме необходимата превенция,..
Заведенията остават затворени, реши Националния оперативен щаб на редовния си седмичен брифинг. Това изненада собствениците на ресторанти и нощни заведения, които очакваха разхлабване на рестриктивните мерки срещу разпространението на вируса. “С нетърпение чакахме какви решения ще се вземат. Отговорното отношение е да се гледа малко по-далеч във..
Имахме доста сериозни планове след участието ни на фестивала в Грьонинген, където установихме контакти с няколко агенции от Португалия и Румъния, които искаха да ни организират голяма европейско турне. За съжаление всички тези концерти отпаднаха. Но в крайна сметка плановете на всички се промениха заради пандемията и мисля, че трябва да сме разумни, да..
План за действие за изпълнение на Стратегия за сигурност на Столичната община 2021-2027 г. ще бъде изготвен от постоянната Комисия по ред и сигурност в Столичния общински съвет (СОС) по повод на засегнатите от обилните дъждове населени места. По предложение на ръководството на Комисията са изслушани районните кметове на засегнатите от обилните..
С моноспектакъл по текст на Стефан Цанев, и под режисурата на Стоян Радев Народният театър „Иван Вазов“ открива 2021 година. В ролята на Райчо в „Плач на ангел“ - драматична, разтърсваща изповед за свободата и несвободата на човека, ще видим Христо Мутафчиев. Премиерата на дълго планирания проект на Народния театър е на 22 януари..
От днес до 31 януари в Ботаническата градина БАН ще се състои традиционната за сезона на масовия цъфтеж на азалиите изложба за семейство Пиренови /Боровинкови/, в което са и азалиите. Това съобщиха от научната институция. В Ботаническата градина на БАН сега цъфтят над 30 сорта азалии, част от които някога са били използвани за украса на..
Ако пиша продължение на „Английският съсед“, моят герой Джон може да стане европеец, с усмивка предположи писателят хуморист Михаил Вешим пред Радио..
Имахме доста сериозни планове след участието ни на фестивала в Грьонинген, където установихме контакти с няколко агенции от Португалия и Румъния, които..
Как кризата се оказва нова възможност – именно за това е пример ИКИС СЛ. Българската инженерингова и производствена компания, работеща в сферата на..