Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама от най-търсените лекари

Анна и Иван Богданови - за професията, семейството, детството и първата среща

Анна и Иван Богданови
Снимка: личен архив
Акушер-гинекологът д-р Анна Богданова и дермато-венерологът д-р Иван Богданов са в главните роли  - семейно, лично, професионално и искрено в предаването „Кой кой е“ на Радио София.

Д-р Анна Богданова е акушер-гинеколог, консултант по фетална медицина. Завършва първи цикъл на медицинското си образование във 2-ри факултет по медицина на Карлов университет, Прага през 2001 г., а след това и Медицинския университет в София. В периода 2014 - 2016 г. е научен сътрудник и специализант по фетална медицина в Кралския колеж, Лондон, Fetal Medcine Foundation. От 2016 г. е част от екипа на отделението по Акушерство и Гинекология на Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда и е сред най-търсените специалисти, на чийто професионализъм пациентите се доверяват и разчитат.

Д-р Иван Богданов пък е от младите и талантливи български лекари. Разработил е комбиниран климатолечебен метод в терапията на псориазис, в който комбинира няколко климатични фактора и природни дадености в България с цел подобряване на ефективността и скъсяване на периода на лечение. Той прилага и индивидуален подход към всеки вид дерматологично заболяване. Любимец е на малките пациенти, които му се доверяват напълно. Д-р Богданов е от лекарите, които открито застават в подкрепа на пациентите и защитава техните права. През 2018 г. получи признанието лекар на 2018 г. на годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота".

Двамата с д-р Анна Богданова са семейство - забавни, с огромно чувство за хумор, но сериозни и отговорни в работата си и като родители на сина си Асен. Първата им среща е като студенти в часовете по медицински английски. След като 3 пъти отказва среща на д-р Богданов, четвъртият се оказва печеливш и оттогава двамата са заедно. Днес дори и в една и съща болница.

В един глас отговарят, че преди да станат лекари, а и след това са били и остават деца. Детството е характерно с това, че има почти невъзможни и фантасмагорични мечти. Докато човек ги има и живее с тях, има предизвикателства, казва д-р Богданов.
Иначе ще станем много сериозни, ще влезем в коловоз и няма да е интересно, допълва д-р Богданова.

Аз бях доста задръстен тийнейджър, шегува се д-р Иван Богданов. От София съм и за разлика от повечето ми приятели си нямах баба и дядо на село. Затова с нетърпение чаках ваканциите с родителите ми да отидем в Созопол. Докато Анна - тя е от Бургас. Бургаски зет съм и то това е титла, продължава той с усмивка. 

По отношение на ролите в семейството хармонията е пълна: Аз казвам, че съм локомотивът в нашето семейство. Давам старт на нещо. Иван балансира нещата, разказва д-р Богданова.  Значи аз съм машинистът, шегува се д-р Богданов.

И двамата са трето поколение лекари. Смятат, че средата, особено за тази професия, има голямо значение. По думите им покрай разговорите вкъщи, макар и като пасивни участници, от малки разбират какво означава и каква е отговорността да си лекар.

За всеотдайността в живота и в професията и какво още разказаха в студиото на Радио София едни от най-търсените лекари Анна и Иван Богданови, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51