Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боянката: Ако може, не се занимавайте с глупости...

Музиката е нещо неразривно свързано, ако не и най-важното, в живота на тийнейджърите. Напоследък се налага "новата вълна" на ъндърграунд рапа. Миналата година всяко трето парти в летните ни курорти беше посветено на рапа и трапа.  Този стил, обаче, се появява още през 1986 година в Америка. Характерна черта е свръхкрайната ярост към полицията, а образите, които създават рапърите, се противопоставят на властта и разказват истории за живота в крайните квартали.

Саморазправата на махленско ниво, екшън мотивите и престрелките, както и войната между отделни членове и банди на гето общността, са водещи краски при описанието и анализа на гангстерски песни. Като чеда на мизерното съществуване, героите на гангстерският рапа понякога застъпват теми за бързо забогатяване, уреждане на сметки и доминиране в йерархията на квартала.

В последните години този стил музика вече излиза извън крайните квартали и намира място дори в музикалните класации. Интересното е, че голяма част от изпълнителите сами се продуцират - правят музика и записват в импровизирани студиа. Обикновено тава са млади момчета и по-рядко момичета, които пеят за трудностите на живота.

В предаването "Студентски град" по Радио София гостува ъндърграунд изпълнителят Боянката, познат с този псевдоним в крайните квартали. Той е студент вече четвърти курс, но в свободното си време прави музика със своите приятели от квартала. Без да разполагат със скъпа техника, те успяват да изразят мислите и позициите си. 

Боянката отправи едно недвусмислено послание към младежите: "Ако имат възможност да не се занимават с глупости, да не го правят!"

Защо "новата вълна" в рапа става все по-популярен стил? Чуйте в интервюто на Елмира Джома с Боянката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35