Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Бърдарски геран - столицата на банатските българи

3
Снимка: Народно читалище „Съединение - 1923“
В „Турагент“ пътуваме из Северозападна България. В община Бяла Слатина, има едно малко, но доста известно село - Бърдарски геран, населено с банатски българи. До него води само един път, свършващ там. Не можеш да сбъркаш. И дори тръгнал за другаде, можеш да се окажеш там случайно. Всеки, който е стигнал до Бърдарски геран, запазва дълбоко в сърцето си срещата с невероятния свят на тази малка общност.

Село Бърдарски геран е основано през 1887 г. от банатски българи, потомци на изселници от католическите села в Никополско и Свищовско, които след погрома на Чипровското въстание през 1688 г., се заселват в областта Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя. След Освобождението на България те се завръщат и основават пет села - Драгомирово, Гостиля, Брегаре, Асеново и Бърдарски геран, всички в пределите на Никополската католическа епархия.

Най-характерната особеност на банатските българи е техният диалект, който е сред старите запазени български диалекти, развивал се в продължение на много години извън пределите на родината, обогатен със заемки от немски, унгарски, влашки, сръбски и турски език. На него се твори сериозно през годините и многобройните книги, издавани в Банат, са свидетелство за интелектуалния потенциал на малката общност. 

Битът и културата на банатските българи се формира в продължение на столетия - от преселването им в Банат до завръщането в родината след Освобождението. Днес пазител на банатската българска култура в „столицата на банатските българи“ - село Бърдарски геран, е Народно читалище „Съединение - 1923“, чието настоятелство и самодейци с нестихващ ентусиазъм, въпреки тежките икономически и социални кризи, продължават да ни напомнят кои сме, защо е необходимо да съхраняваме и предаваме от поколение на поколение нашето наследство, да се гордеем с миналото и да градим настоящето на родното си място.

Имаме два вида носии - едната е лека носия, кореспондираща повече с унгарската носия или тази от сръбски Банат. Другата е тежка носия - носията на банатските българи от Стар Бешенов. Едно от най-характерните неща за леката носия е “кърпичето” - триъгълна кърпа, богато украсена, която се слага на главата по един нетрадиционен и много специфичен начин. Само при банатските българи се намира този вид връзване, разказа председателят на читалището Ирина Босилкова.

Банатските българи имат и много интересна кухня. Емблематично ястие е “Чорба листа” - варено пиле с цели зеленчуци - глава целина, цял морков, глава лук и пащърнак. След като се сварят се изваждат и се правят фини домашни кори или фиде само от яйце и брашно и се пуска в топлия бульон. В дома на всеки банатски българин пък има специална сушилня за друг традиционен продукт - “Калбасъ” (вид сушена наденица).
Чуйте разказа на председателя на читалището Ирина Босилкова в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55