Но нека да кажем, че Евелина Буцбах не само се радва на хубавините в Банско, но и с типичната (придобита в Германия) организираност и с присъщата й енергичност, създава галерия в центъра на градчето, точно зад голямата пеперуда на водната каскада, както описва тя мястото с усмивка, защото "Гугъл и Банско не са големи приятели" и е трудно да я откриете по адрес. Галерията е много по-голяма, отколкото човек си представя,на два етажа, с високи тавани и широка територия по отношение на представените художници - от български наивисти до полски и австралийски представители на поп-арта.
Времето на джаз фестивала е специално за Евелина Буцбах и галерията й, защото тя винаги прави голяма изложба, успоредно с всички останали творби, които могат да бъдат видяни. Сега, ако отидете в Банско, можете да посетите експозицията на Анастас Камбуров, която се нарича Cantabile (няма нищо случайно в това музикално заглавие по време на музикален фестивал, пък оказва се, че именитият ни художник е и чудесен пианист, но това е друга тема). Евелина с радост разказва за впечатляващата кариера на Анастас Камбуров, включваща изложба в Лувъра по покана на френското Национално дружество за изящни изкуства, експозиции в Австрия, Швейцария, Мароко, САЩ, работа с престижни галерии във френската столица. Но Евелина Буцбах не е била привлечена от биографията, а от самите картини, които са "като една експлозия, толкова плътни, веднага си представих изложба в моята галерия". И ето изложбата е факт - засега до края на джаз фестивала в Банско.
С нея говорим и за чуждестранните общности, които правят курортното ни градче така космополитно, за двете най-големи - британската и руската, но и за "малката, но много добре структурирана немска група", към която се числи тя със своя съпруг и която не само си почива, но и създава. За пример Евелина дава Матиас, който прави Bansko Co-working мястото, което привлича постоянно дигитални номади от цял свят, 80 от които или са си купили вече къщи в Банско или прекарват тук по няколко месеца. Според гостенката ни този чуждестранен човешки потенциал не се използва достатъчно от местните власти, защото това са хора пътували и работили по цял свят, които имат много идеи. И обичат Банско от сърце. И има защо!Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..