Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристката Катрин Сариева за проекта "Фон: Млади автори от Пловдив"

Пловдив като град на художниците преди и сега - отвъд митовете и клишетата

3
Катрин Сариева
Снимка: Лили Големинова
"Фон: Млади автори от Пловдив" е един интересен проект, който продължава в нашата Европейска столица на културата до края на август. Локациите са три - галериитв SARIEV и Cu29 в Капана и Данчовата къща в Стария град. Артистичните проекти на Мартина Вачева, Мич Брезунек (французин, който обачер живее и твори в Пловдив), Димитър Генчев, Велизар Димчев, Явор Костадинов, Любомир Кръстев, Трифон Ташев, Вълко Чобанов и Димитър Шопов са събрани по идея на Катрин Сариева, с която разговаряме за Пловдив като град на художниците преди и сега. За младите, които поотделно имат признание и тук, и по света, но които до този момент не са се възприемали като общност.

"За Пловдив продължава да битува клишираната представа като за град на художници - представа, която продължава да бъде свързвана с онова поколение на Димитър Киров и Жоро Слона, които са станали шаблонизирани заради бохемския си начин на живот. Прекрасни художници, те създаваха аура преди всичко чрез начина си на живот, прочути са с местата си на обитаване," разказва Катрин Сариева.

С тази експозиция, артистично разпръсната в три галерии, тя иска да покаже, че има едно ново поколение художници в Пловдив, което не принадлежи само на града, а на една много по-широка аудитория, защото творбите им са излагани много и извън България, вклчвани са в престижни колекции. "Те носят други послания - добавя тя,  - живеят като едни съвременни хора, разпръснато, нямат за своя цитадела Стария Пловдив, поведението им не създава митологеми само по себе си като начин на живеене". Всички тези автори са изключително добронамерени един към друг, защото "осъзнават, че за да си силен, трябва да имаш силни около себе си". Разбира се, те делят много по-голяма територия, защото нещата не са затворени като някога. И техният Пловдив е друг - "това е Пловдив на крайните квартали, Пловдив на неартистичните места, Пловдив на едно свободно живеене, Пловдив на смесването между различни прослойки и социални пластове, страшно разнолик", казва Катрин Сариева и добавя, че това дава възможност на тези млади хора да са много по-рефлективни към съвременния начин на живеене, да не се затварят в себе си, а да попиват света и по много интересен начин да го пресъздават.

Така че, ако ще пътувате до Пловдив до края на месеца, струва си да видите този проект, в една от трите споменати галерии. Ще се изненадате, ще бъдете провокирани, ще се замислите, ще се усмихнете...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34