И тази, и много други истории ще присъстват в книгата, която се нарича... "Аз Остава". Името (впрочен също страхотно попадение) е измислено от драматурга Елин Рахнев, който също е сред феновете на Остава. "Много мислихме. Беше ясно, че Остава трябва да фигурира в заглавието, все пак това е брандът, но идеята ни беше да е семпло, кратко и лично... и тогава на Елин му хрумна Аз Остава," разказва в студиото ни Георги, който сам е много свързан с театъра, писал е и продължава да пише музика за редица постановки. Но това е друга тема. Сега говорим за книгата за "Остава" - оказва се, че идеята за такава книга е отпреди 7-8 години, когато журналистът (и фен, разбира се) Даниел Ненчев прави редица интервюта с музикантите поотделно и заедно, даже уж е намерено и издателство, но в един момент нещата спират.
"Казахме си, че явно така е било писано, пък и още ни е рано" - казва Георги и продължава, - минаха години и едни млади хора от издателство "Скрайбънс" твърдо възобновиха идеята и за една година успяха да свършат всичко - голям брой интервюта, събраха интересни материали покрай групата през годините, снимки, корица и книгата вече е факт". Никой не знае какво е разказвал другият, между другото и сега самите "Остава" ще четат книгата нацяло. "Аз лично ще я чета на части, няма да мога наведнъж... чисто емоционално," добавя Георги и кани всички на концерта в "Маймунарника" на 30 август, с който ще отбележат 27 години "Остава" и ще бъде представена книгата.
А концертите на "Остава" са впечатляващи и с друго - че на тях присъстват и много млади хора, които дори не са били родени, когато групата е била създадена, не са израснали с техните песни, но ги знаят наизуст. Магията е налице.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..