Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на група "Остава" в "Аз Остава"

Краят на август винаги сякаш е бил наситен за група "Остава". В традиция се превърна техният концерт в Борисовата градина, а тази година има и още един, много интересен акцент - книга за групата. Затова и поканихме Георги Георгиев, китариста на "Остава" и един от двамата, останали от самото създаване на групата (в Габрово, където Георги е студент, иначе родом от Казанлък). Между другото, името е измислено именно в Казанлък, където той "движи" с учениците от Художествената гимназия там ("които в разгара на соца бяха най-алтернативните в такъв един град") и от един виц, "доста песимистичен" вметва Жоро и първоначалният вариант е "Добре дошли в Остава", което постепенно се трансформира просто в "Остава". Определено едно от най-оригиналните имена на групи у нас.

И тази, и много други истории ще присъстват в книгата, която се нарича... "Аз Остава". Името (впрочен също страхотно попадение) е измислено от драматурга Елин Рахнев, който също е сред феновете на Остава. "Много мислихме. Беше ясно, че Остава трябва да фигурира в заглавието, все пак това е брандът, но идеята ни беше да е семпло, кратко и лично... и тогава на Елин му хрумна Аз Остава," разказва в студиото ни Георги, който сам е много свързан с театъра, писал е и продължава да пише музика за редица постановки. Но това е друга тема. Сега говорим за книгата за "Остава" - оказва се, че идеята за такава книга е отпреди 7-8 години, когато журналистът (и фен, разбира се) Даниел Ненчев прави редица интервюта с музикантите поотделно и заедно, даже уж е намерено и издателство, но в един момент нещата спират.

"Казахме си, че явно така е било писано, пък и още ни е рано" - казва Георги и продължава, - минаха години и едни млади хора от издателство "Скрайбънс" твърдо възобновиха идеята и за една година успяха да свършат всичко - голям брой интервюта, събраха интересни материали покрай групата през годините, снимки, корица и книгата вече е факт". Никой не знае какво е разказвал другият, между другото и сега самите "Остава" ще четат книгата нацяло. "Аз лично ще я чета на части, няма да мога наведнъж... чисто емоционално,"  добавя Георги и кани всички на концерта в "Маймунарника" на 30 август, с който ще отбележат 27 години "Остава" и ще бъде представена книгата.

А концертите на "Остава" са впечатляващи и с друго - че на тях присъстват и много млади хора, които дори не са били родени, когато групата е била създадена, не са израснали с техните песни, но ги знаят наизуст. Магията е налице.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34