Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативна БГ компания разработва голям IT проект с телеком

Много често в ефира на Радио София ви запознаваме с някои от иновативните български предприятия, които представляват не само впечатляващ пример, но и са източник на вдъхновение, повод за гордост и надежда за бъдещето. Една от тях е Microweber - софтуерна компания, която вече има своето място в Топ 10 на стартиращите компании в България и Топ 100 на стартиращите компании в Европа. Какво е отличаващото за нея? Компанията е разработила и предлага онлайн платформа с отворен код за създаване на уебсайтове, онлайн магазини и блогове, посредством drag and drop технология. Потребителите разполагат с безплатни и платени темплейти, възможност за възлагане на разработка на уебсайт, блог или е-магазин, галерия със собствени изображения с платени права.

Борис СоколовБорис Соколов, който е един от създателите и управител на компанията, разказа как още в самото начало екипът създава видео с призив за помощ за развитие на създадената собствена система. Тогава те получават дарение от 1000 долара и развълнувани отвръщат с обещание да помогнат за развитието на неговия бизнес, като това продължава и до днес. Сега данните показват над 50 хиляди инсталации на платформата по целия свят.

Соколов отбеляза, че разработената от тях система е с отворен код, което е предпоставка за постигане на добро качество, но и необходимо условие за създаване на екосистема, която да подпомага изграждането на софтуера. Иновативният елемент е заложен още в самото начало, когато компанията започва да предлага услуги в областта на уеб дизайна. Оказва се обаче, че няма подходящ софтуер и разработчиците пристъпват към създаване на собствен продукт.

Дълги години "програмиране и мислене" довеждат до желания резултат, споделя Борис. Интернет все още е скъпа и високотехнологична медия и един нов креативен инструмент винаги намира бързо своето място в световната мрежа. Подобни решения в света се броят на пръсти и те се ползват изключително масово.

В партньорски взаимоотношения с един от телекомите, в момента компанията разработва голям безплатен проект, насочен към бизнеса, организациите, който някой ден може да се превърне и в част от българската образователна система.

Microweber е сред номинираните в националния конкурс „Иновативно предприятие на годината 2019“, който навършва 15 години. Освен наградата, отличените фирми в конкурса получават и правото да използват марката за „Високи постижения в иновациите". Именно тази оценка дава стимул на Борис и неговия екип да започнат да развиват системата и в България и да работят за подобряване на интернет общността у нас. Самият той е оптимист в тази насока и е категоричен, че българският потребител вече има усет как да работи в интернет, как да го използва и как да продава в тази медийна среда.

Повече за дейността на компанията и развитието на интернет общността у нас - в интервюто на Лили Големинова с Борис Соколов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24