Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Венелин Герганов: Не всички тумори в мозъка трябва да бъдат оперирани

Само малка част от случаите на главоболие са причинени от тумор, посочи известният неврохирург

Доц. д-р Венелин Герганов
Промените в мозъка - органът, който управлява както функциите на тялото, така и емоциите, често нямат симптоми. Науката все още не е установила причините за появата на тумори, а въпрос, който вълнува всички в последните години, е влиянието на мобилните телефони върху здравето ни и крият ли риск дългите разговори с тези устройства. Отговорите потърсихме от един от водещите европейски неврохирурзи - доц. д-р Венелин Герганов, който от 15 години работи в един от най-високотехнологичните медицински центрове в света  - International Neuroscience Institute в Хановер, Германия. Доцент е по неврохирургия в Медицинския университет в Хановер, а от пролетта на миналата година е част от екипа на Клиниката по неврохирургия в „Пирогов”. Преди месец той оперира 69-годишна жена след дълго забавяне на лечението и продължително главоболие. Жената живее от години във Великобритания, но в крайна сметка потърсила помощ у нас, след сериозно забавяне на диагнозата:

"Пациентката вече в много добро състояние, почти не личи, че е оперирана и вече планира кога да се върне в Англия. Особеното в случая беше по-скоро свързано с организацията, свързана с нейното лечение и достъпа до тесен специалист... А според нейните думи, тя се е чувствала все по-зле, най-вече заради главоболието, защото туморът не е толкова голям, за да застрашава живота й непосредствено. Но заради разположението е причинявал вече лека пареза, което я е накарало да дойде в България и да потърси помощ".

Електроенцефалографията (ЕЕГ) е един начин за да се провери дали човешкият мозък функционира правилно. Но оптималната диагностика на мозъка е с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), в повечето случаи с контрастно усилване, обясни специалистът. Заради достъпа до този вид диагностика и все по-честото й приложение, все по-често се откриват и тумори. Ако пациентът няма оплаквания, някои от тях трябва просто да се проследяват. Достъпът до изследването променя до голяма степен познанието за туморите, посочи доц. Герганов:  

"Туморите имат характерен вид, те могат да се диференцират от останалите промени в мозъка - тези, които нарастват или причиняват проблеми на пациента, при злокачествен вид трябва да бъдат оперирани. Останалите в началото могат да бъдат само проследявани".

За повечето от мозъчните тумори няма адекватна медикаментозна терапия. Лечението след операция се състои в лъчетерапия. Златният стандарт за определяне на типа тумор след хирургично отстраняване е хистологично изследване.

Наличието на симптоми зависи от мястото на развитие на тумора. В някои случаи размерът им може да достигне 4-5 см и пациентът да не подозира за тях. В зависимост от мястото, симптомите и повлияването на емоциите, паметта и други функции на тялото могат да бъдат различни. Времето, в което се развиват туморите, също може да варира - от месеци до десетилетия. Най-бързо се случва това при злокачествените тумори.

За съжаление причините за появата им все още не са известни на медицината, най-важно е да бъдат "хванати" навреме, за да бъде предприето лечение и то да бъде успешно. При силно новопоявило се главоболие, промяна в зрението или парези, пациентите трябва да посетят специалист.

"Няма данни за повишаване на случаите на тумори на мозъка в годините, в които мобилните телефони и смартфоните се използват масово", категоричен бе специалистът.  

По данни на НСИ и Националния център по обществено здраве и анализи към МЗ, пациентите с тумори на мозъка у нас през 2017 година са били 31,7 на 100 000 души, а през 2018 - 31,4 на 100 000 души.

Още за диагностиката и лечението на промените и туморите в мозъка, за влиянието на мобилните телефони и мрежите - чуйте в разговора с доц. д-р Венелин Герганов!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тодоров, кмет на район

В район "Люлин" има ясен план за почистването на тротоарите

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в  двата звукови файла .

публикувано на 24.02.25 в 10:04

Пиян и дрогиран шофьор предизвика тежка катастрофа в София

Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..

публикувано на 24.02.25 в 09:36

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00