Проф. Боян Добрев е преподавател по стенопис в Националната художествена академия, специалист, изкушен от вписването на изкуството в градската среда. Той е автор на постоянното пано на втория етаж на Централната жп гара, инсталирано при цялостната реконструкция на сградата през 2016 година.
Паното "Колелата на времето" е с размери 24/6,2 метра и е съставено от над 5600 снимки, свързани с историята на българските железници, използвайки новите технологии.
(Сградата на Централната жп гара е открита точно на днешния ден през 1974 г.)
Хората погрешно си мислят, че художникът е занаятчия, който възпроизвежда реалността. Аз бих казал, че той създава реалността. И е важно посланието му.
Сърцето е мускул, окото е сензор. Културата е нашият системен софтуер, като хора. Културата ни всъщност формира образа. Дава ни очи да виждаме. Много важна част от тази култура е публичното изкуство. То създава ценностна система за обществото.
Градът влияе на човека и какъв той става. Публичното изкуство осмисля проблемите, които имаме.
Дали ще бъдеш щастлив, зависи от задачите, които си поставяш.
Ние изпитваме удоволствие, когато постигнем нещо значимо и когато се отговорим на важен въпрос. Публичното изкуство много често отговаря на нашите въпроси. Удоволствието от него ни прави по-добри и по-успешни в живота.
В момента проф. Добрев работи по нов софийски проект - „Зелено сърце“ (зад името се крие всъщност Витоша). Представлява карта на планината във вид на мозайка, изработена по нетрадиционен начин и която до месец и половина ще бъде монтирана на пресечката на бул. „Витоша“ и „Парчевич“.
Чуйте разговора на Лили Големинова и Константин Лавсов с проф. Боян Добрев.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..