Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Право на образование - мисия възможна в кв. "Факултета"

Столичното 75 ОУ “Тодор Каблешков” тази година е сред иновативните училища

Началото на новата учебна година е във фокуса на вниманието в предаването “Радиоприемница” тази седмица. Повече от 12 хил. деца ще прекрачат за първи път училищния праг тази година. От началото на тази учебна година Министерство на образованието инициира по-активна работа за привличане и включване на децата в образователната система.

Столичното 75-о училище “Тодор Каблешков” в кв. “Факултета" тази година е сред иновативните училища. Негов зам.-директор е Галина Тимова, а Йорданка Манова е дългогодишен начален учител, родена и израснала в кв. “Факултета”.

"Когато приемеш децата с голяма любов и разбиране - така се привличат в училището малките деца в кв. “Факултета”", обяснява Йорданка Манова. “Всяко дете е обгрижвано. По всякакъв начин се опитваме да ги отпуснем да споделят какъв е техният проблем. Повечето от децата идват без тетрадка и химикал. Ние им купуваме тетрадки и химикалки. Занимаваме се с тях", допълва Манова.
За да разберат децата и проблемите, които имат, много често преподавателите общуват с родителите им, на които също помагат, с каквото могат. Зам.-директорът Галина Тимова и Йорданка Манова - дългогодишен начален учител

“Имаме подадено заявление за още една предучилищна група в училището да разкрием, което е добър сигнал за промените, които се случват в квартала”, обяснява зам.-директорът Галина Тимова. Нашите деца са билингви. Вкъщи и с другите деца общуват на майчиния си език и когато дойдат в училище, имат нужда от адаптационен период, обяснява Тимова.

Около 1000 ученици са записани до момента в училището, което предлага безплатен обяд и закуска за децата. Освен това учениците могат да участват в различни извънкласни занимания, свързани с рисуване, танци и др., все неща, които карат всяко дете да се чувства значимо. 

От тази година училището вече е иновативно. Иновативният план е за следващите четири години. Училището вече разполага с дигитални дневници и работи с облачни технологии.

“Установихме един дефицит - приобщаването на родителите в работата на училището. За да градим училищна общност ни трябват партньори. Без родителите постиженията в клас са труднодостижими”, казва Тимова.

Родителите на много от децата са в чужбина, но техните баби и дядовци не са толкова възрастни, а са свободни и също могат да помагат като доброволци или като участват в различни мероприятия с децата. “Абсолютно всички родители са мотивирани децата им да завършат, защото те самите виждат, че няма работа в Бюрото по труда”, обяснява Манова, като допълва, че в квартала вече е престижно да празнуват абитуриентски бал.

Според началния учител, в клас децата се научават не само на училищните предмети, но получават и допълнително възпитание.
За да върнат в клас учениците, които са спрели да го посещават, учителите са направили над 700 обхода, т.е. посещават адресите на тези деца. Това е нещо, което правят основно учители, въпреки че с тях би следвало да има социални работници, както и полицаи. 

Всяко дете, което не е на училище, има някакъв семеен проблем, казва Тимова. Успехът е не когато просто върнеш едно дете в училище, а когато то започне трайно да посещава учебните часове, допълва зам.-директорката. 

Училището работи с медиатори - футболистите Илия Илиев и Ангел Сираков, които са ценни с това, че познават много добре общността и комуникират чудесно с децата. Борбата за връщането на децата в класните стаи си заслужава и учителите имат много добри примери, които показват, че усилията им си заслужават.
“Всяко едно дете има право да расте образовано, обичано и утре да се чувства пълноценен гражданин", казва Тимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Промяната започва от нас, казва всеки доброволец

Подлез на "Цариградско шосе" грейна от работата на Николай Петров-Glow и студенти

От мрачния и неподдържан подлез на автобусна спирка „Изток“ на „Цариградско шосе“ няма и следа. Сега на негово място минувачите се наслаждават на пъстро изрисуван подлез, дело на графити артиста Николай Петров-Glow. Приятната промяна е част от проекта „Net zero on campus“ в Стопанския факултет на Софийския университет, с участието на..

публикувано на 16.08.24 в 17:58
Светослава Симеонова и Емили Караколева

Следващите български младежки делегати към ООН са Емили Караколева и Светослава Симеонова

За 18-а поредна година след конкурс бяха определени двамата официални младежки представители на България към Организацията на обединените нации (ООН). За следващия мандат – 2024-2025 година, българските делегати са Емили Караколева и Светослава Симеонова. И тази година конкурсът се проведе в четири кръга. До последния достигнаха 7..

публикувано на 16.08.24 в 16:35
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: С реториката на шоумен Тръмп и пред Мъск каза каквото поиска

В началото на седмицата кандидат-президентът на Републиканската партия Доналд Тръмп даде двучасово интервю пред предприемача милиардер Илон Мъск в социалната му мрежа Екс (Х). Въпреки първоначалните технически проблеми, разговорът беше проследен от над 1,3 млн. слушатели. Доналд Тръмп много умело използва своята реторика на шоумен, за да..

публикувано на 16.08.24 в 15:18

Момичетата на София - първият женски клуб за преживявания у нас

Момичетата на София е първият женски клуб за преживявания у нас. Идеята за Girls of Sofia се е породила през април 2023 година, когато случайно Томи Томова е попадала на уютно ателие в центъра на София, което в момента провежда уроци по керамика. "Момичетата на София "ЕООД е онлайн платформа, предоставяща на ползувателите възможност да посещават..

публикувано на 16.08.24 в 13:43

Важно ли е да знаем какво е медийна грамотност и с какво е полезна тя?

Медийната грамотност е постоянна и трудна цел за всеки, нужно е да се полагат усилия, за да се използва. За какво ни е необходима тя? За да правим по-добри и информирани избори за нашия живот. Медийна грамотност е способността да се достъпва, оценява и интерпретира медийното съдържание и умението да се общува с него. Тази дефиниция даде преди..

публикувано на 16.08.24 в 11:39

Мащабният фестивал "48 часа Варуша юг" отново завладява старата столица

Мащабният фестивал „48 часа Варуша юг“ отново ще завладее Велико Търново. Тазгодишното издание се провежда между 16 и 18 август, а програмата му е изпълнена със събития от всяка сфера на културата. Зад „48 часа Варуша юг“ стои културният център ТаМ, чийто съосновател Галин Попов над 10 години вече работи по събитието. Тази година се..

публикувано на 16.08.24 в 11:05