Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на София - позната и непозната

Това, което отличава София е нейната многопластовост, казват археолозите

Снимка: архив
В празничната седмица, посветена на София - позната и непозната, в предаването “Радиоприемница” своя прощъпулник прави водещата Белослава Димитрова, която в първото издание на предаването прави археологически разрез и оглежда нашето културно и историческо наследство, както и връзката ни с миналото. Нейни гости са историкът Тиберий Баръмов - учител в 139 СОУ “Захарий Круша”, археологът Марио Иванов от Национален археологически институт с музей при БАН и археологът и ръководител на направление “Програма и реализация към НДК” Ивелина Кючукова.

“Учениците още от началното училище се запознават с историята на своя град, започвайки с уроците за траките и в V клас, когато аз започвам да ги обучавам, те вече знаят за Сердика и племето серди”, казва Тиберий Баръмов. Според него децата се интересуват повече от съответния квартал, от който идват, отколкото за целия град.

"София е доста сложен за проучване град, защото е конгломерат от събития и култури, които са се наслоили в течение на много векове", обяснява археологът Марио Иванов. 

Сердика, според него, е един редови античен, малък град, който не се отличава много от останалите градове в българските земи. Градът е била в разцвета си в III - IV век по времето на император Константин, за чиято слабост към града е известно.

За специалистите Сердика е един обикновен, първоначално военен лагер, а след това  римски град, но това, което отличава София е нейната многопластовост. “В България наистина има един континуитет от праисторически времена до XX век без прекъсване и ние можем да покажем история и археологически пластове от праисторията, минавайки през античната история, най-вече тракийския пласт, който отличава нашата идентичност, средновековен пласт и османския период, стигайки до наши дни имаме какво да покажем”, казва Ивелина Кючукова.

Учителят Тиберий Баръмов разказа, че е предвидено да се посещават археологическите обекти, на които София е богата, но това се реализира трудно. Една от основните ни мисии днес е богатото историческо наследство, което имаме не само в София, но и в цяла България, да бъде добре познато и да го направим така, че да го познава подрастващото поколение. Няма как те да имат отношение, ако не знаят за какво става въпрос, казва Кючукова.

Кючукова разказа, че е свидетел как в цял свят легенди и измислени истории могат да привлекат интересът към определен обект. "Всички знаем, че гърците по този начин привличат с история за всеки камък. Няма нищо по-хубаво от митологията, от такива емоции, които се предизвикват при разказване на определена история била тя любовна или драматична и за неспециалистите тази история остава и се свързва с определения паметник", казва тя.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна реконструкцията на ул. Опълченска

Днес започва реконструкцията на ул. Опълченска, което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул. Тодор..

публикувано на 18.07.24 в 12:22

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32