Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задава се предизвикателството "бързи езикови срещи" в музея "Земята и хората"

На 26 септември отбелязваме Европейският ден на езиците, провъзгласен от Съвета на Европа на 6 декември 2001 година. Празникът у нас се провежда по инициатива на Мрежата на националните културни центрове в ЕС и Европейската комисия.

Десислава Кръстева от Главна дирекция "Писмени преводи" на Представителството на Европейската комисия в България каза пред Радио София, че в инициативата се включват както Британският съвет, Чешкият център, Институт "Сервантес", "Гьоте институт", Френският институт и културните институти на други страни, така и много посолства - на Австрия, на Финландия, на Швеция, Дания, Хърватия. За първи път в честването на Европейския ден на езиците ще участва и Център за азербайджански език и култура към Софийския университет "Климент Охридски".

И тази година в основата на инициативата са езиковите срещи, които ще се проведат в Националния музей "Земята и хората" на 26 септември. Откриването ще бъде в 17.30 часа, а срещите започват в 18.00. При по-популярните езици се очаква да бъдат определени по-специфични теми на разговор като например фрази и изрази, свързани с туристическа обиколка, или ще бъде проведен свободен разговор. Всеки културен институт определя самостоятелно темите.

Десислава КръстеваДесислава Кръстева разказа повече и за предстоящата многоезична пътуваща изложба "Алиса в страната на езиците", в която са събрани издания на дадена книга на различни езици и експозицията пътува в различни държави. В България се очаква тя да бъде представена около 20 октомври в Столичната библиотека. Ще бъде запазена и традицията за многоезично четене, в което един и същи откъс се чете на различни езици.

Двуезичността и многоезичността са характерен белег за Европа, където има държави с два или три официални езика. Има, разбира се, различни особености, свързани с образователната система и културните традиции, по отношение на отделните общности в една държава. Но политиката е да се насърчава владеенето на повече от един език, подчерта Кръстева.

Друго предстоящо събитие, организирано от Представителството на Европейската комисия в България, е Конкурсът за млади преводачи. Конкурсът е за 17-годишни ученици, тоест за родените през 2002 година. Участват училищата в Европейския съюз, които са част от образователните системи. До 20 октомври е срокът за регистрация на училищата, които искат да изпратят свои участници. Подборът ще бъде извършен чрез електронен жребий. Подробни правила и изисквания за участие са публикуване на сайта Juvenes Translatores.    

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51