Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е 90-годишнината на медията, която предстои на 25 януари.
“Всъщност, дали ще трябва да празнуваме? Защото радиоразпръскване, радиолюбители е имало много преди 25 януари 1935 година, но на тази дата, по предложение на Министерския съвет, цар Борис III одържавил радиоразпръскването и на практика го е направил държавен монопол“, отбеляза Кин Стоянов.
На практика този акт би могъл да бъде третиран исторически като налагане на държавен монопол, налагане на авторитарно решение или друго, но това решение е разцъфтяло, поради изключително редкия късмет за главен уредник на Радиото да бъде назначен един много интересен български интелектуалец и разностранен човек - художник, поет, дори позволил си несполучливия опит да бъде режисьор-постановчик в Народния театър - Панайот Христов Тодоров, по-известен с псевдонима Сирак Скитник", допълва още той.
Преди приблизително 90 години поетът Атанас Далчев написва следното:
“… Къде отиде времето, когато е крепнела невръстната душа, играла е със палавия вятър и е била сестра на вси неща? Годините растат и те затварят и те зазиждат в твойта самота, врази ти стават старите другари и опустява медленно света“ – стихотворението е публикувано на страницата на писателя Георги Господинов, днес, когато радиото не е само звук, но е свързано с нашите детски спомени, направило ни е това, което сме.
Какво е радиото за вас?
Част от детството за Анелия Мангърова:
“Разбира се, че си спомням, когато бях малка и отивах при баба в Елхово, където имаше едно радио, което беше винаги на някоя от станциите на БНР и никога не се изключваше - Това беше звука, който съм чувала, когато сме тичали из двора, играли сме на гоненица, на стражари и апаши…“
За редактора на предаването “Радиокафе“ Боян Бочев то е мечта и също част от детството.
“Обожавах да си представям хората, които говорят по радиото и когато ме поканят деца в някое училище да разкажа какво е радиото, това е една от игрите, които им предлагам, за мен радиото е преди всичко знание, което човек може да получи“.
"Информация, плюс ценности – радиото е именно това", казва журналистът и радио водещ Даниел Ненчев, който се позова на думите на своя учител, медийния експерт Георги Лозанов.
Архивен запис с думи на професор Веселин Димитров - един от хората, който е оставил дълбока следа в изследването на историята на радиото, в който той говори за датата, от която в България започва да се обсъжда радиото, както и архивен запис на Боян Трайков – председател на Комитета за радио и телевизия ще чуете в звуковия файл.В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...