Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родените в чужбина могат да се върнат в България, ако знаят български език

Георги Малинов и Люба Овчарова
Снимка: Катя Василева
В деня, когато се отбелязва езиковото многообразие в Европа предаването “Радиоприемница” ни среща с Георги Маринов и Люба Овчарова от Онлайн академия за преподаване на български език, за българските деца, които живеят в чужбина - “Сричка.бг”.

“Когато помогнем на децата да научат български език има шанс да се върнат в България. Аз вярвам, че някои от тях ще се върнат, но за нас най-важното е да им помогнем да обичат българския език, да обичат България и да запазят българското в себе си, където и да се намират по света”, казва Георги Маринов, който повече от 10 години е живял в Торонто, Канада. Там завършва средното си образование и получава университетска диплома.

От престоя му в Канада Георги забелязва, че много от децата, които са родени израстват в Канада, не могат да четат и пишат на български език, въпреки наличието на много неделни училища, чиято бройка продължава да се увеличава.

Всъщност идеята за онлайн академията се заражда, след като му се раждат двама племенници в Канада, на които той се опитва да помогне, за да научат българския език добре.

В началото са започнали с няколко познати преподаватели и в зависимост от желанието на родителите да запишат децата си, могат да увеличат и броя на преподавателите.
Български език ще се преподава от I до VII клас, като уроците ще се провеждат два пъти седмично по два учебни часа. Часовете ще се провеждат във виртуална класна стая, на живо, защото живият контакт винаги помага за провеждането на един пълноценен урок, обяснява Люба Овчарова. 

Платформата пък помага на учениците да подават домашните си уроци, а на учителите да ги проверяват и да дават обратна връзка, както и да дават тестове или да изпитват учениците.

Интерес вече има. В момента от платформата вече се свързват с родители и очакват класовете да започнат през първия уикенд на октомври. За организаторите е важно учениците да са на близка възраст, за да не си пречат в учебния процес. “Родителите искат децата им да бъдат грамотни. Явно милеят за българското и искат децата им да познават езика", казва Люба.

Извън тази инициатива, двамата основатели на платформата се занимават със съвсем различни неща. Люба работи в ИТ компания в сферата на управлението на проекти, а Георги работи в сферата на финансите. “В България винаги съм се чувствал добре. Когато живеех в чужбина, летата си ги прекарвах тук. И в един момент реших да си дам шанс и да видя дали ще успея да се реализирам в България, казва Георги.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26